Kapitán Marvel zasahuje!

Autor: Dzin | Datum: 13. 4. 2012

Zima v Ardenách roku 1944. Fronta je v jednom ohni, ale ani týl není válečnému běsnění ušetřen. Všichni jsou rázem v ohrožení! Je proto nutné povolat do první linie i ty poslední největší reky amerického národa, kteří doposud dleli v zázemí, aby se vypořádali s touto zákeřnou hrozbou proradného nepřítele!

Pochodující vojáci, valící se tanky, rachotící náklaďáky. Spojenecký týl je jedno velké pulzující mraveniště. Bystrému pozorovateli by ale neunikl zajímavý obrázek. Skupina amerických vojáků míří zbraněmi na jiného amerického vojáka. Ten se nervózně stále dokola snaží přesvědčit své druhy ve zbrani, že není žádný německý špión, ale pravý a nefalšovaný voják Strýčka Sama. Pochází z Filadelfie a prokazuje to znalostí města. Ostatní se tváří pochybovačně. Tok jeho řeči rázně přerušil velící seržant. „Tak ty tvrdíš, že jsi jeden z nás? V tom případě mi řekni, proč je kapitán Marvel kapitánem?“ Voják se zatvářil nechápavě: „To já nevím, v mojí jednotce neslouží…“ Za chvíli už se přizná, že je jedním ze Skorzenyho mužů v marné snaze si zachránit život. Kapitán Marvel opět zachraňuje den! Nacistický diverzant se stal další kořistí jednoho z nejameričtějších patriotů.


Na kapitána Marvela jsou ostatní krátcí

V zimě 1944/1945 OKW v prostoru Arden zahájilo svou poslední ofenzívu na západní frontě. Slibovalo si od ní vyřazení koalice Západních spojenců z války a tím i zásadní obrat v současném dění. Protože v následující ofenzívě byl největší důraz kladen na nenadálý útok a rychlý postup, rozhodlo se i k nekonvenčním akcím. Za frontovou linii, do spojeneckého týlu, měli být vysazeni němečtí vojáci v amerických uniformách, kteří měli za úkol narušovat spojení, dopravní infrastrukturu, přepadat menší vojenské jednotky či jednotlivce, zabíjet velitele prostě vést různorodou diverzní činnost a vnášet zmatek a chaos do Spojeneckých řad. Operace měla krycí název Greif. Pro zorganizování této akce byl vybrán velitel speciálních útvarů SS Otto Skorzeny. Dne 30. 10. 1944 byla zřízena pod jeho velením 150. tanková brigáda (SS-Panzerbrigade 150), která se měla tohoto úkolu zhostit. Do jejích řad bylo dislokováno asi 2000 mužů, z nichž přibližně 150 umělo více či méně plynně anglicky. Ti měli být vysazeni do týla Spojenců jako samostatné menší skupinky či jednotlivci, nejčastěji převlečení za americké vojenské policisty, zbytek měl utvořit „americkou“ tankovou jednotku. Pro tento účel byla brigáda vybavena skupinou Pantherů, přestavěnými tak, aby připomínaly americké stíhače tanků M-10, několika samohybných děl StuG-III a polopásových transportérů, opatřených americkou kamufláží.

Betty Grable ví, čím upoutat vojáka v zákopech

Američané se o novém nebezpečí dověděli poměrně záhy, 150. tanková brigáda byla nasazena 21. prosince. Brzy narazila na skupinu vojáků americké 120.pluk 30. pěší divize. Ta se ovšem nedala zmást, zahájila palbu a za podpory dělostřelectva tankovou brigádu zahnala. Tak neslavně skončila jediná její akce. Oněch 150 vybraných mužů mělo větší štěstí a podařilo se jim za frontovou linii proniknout a zahájit diverzní činnost. Ale ani oni neměli na růžích ustláno. Krátce po rozprášení 150. tankové brigády se Američanům vzdalo několik záškodníků a celou akci prozradili. Západní spojenci ihned zahájili „hon na špióny“.

Tohoto honu se zúčastnili i řadoví vojáci. Zde se naskytl problém, jak rozpoznat, kdo je a kdo není nacistický agent? Převlečení nacisté měli znalosti amerických dějin a zeměpisných údajů, takže tudy cesta nevedla. Američané to vyřešili s vynalézavostí sobě vlastní. V jejich kulturním prostředí existují informace, které samozřejmě zná každý americký voják. Stačí se na ně zeptat a pokud nedokáže správně odpovědět, je to špión! A tak začali američtí vojáci i němečtí agenti na tyto otázky odpovídat pod namířenými zbraněmi. Zbývalo jen dořešit, jaké otázky to mají být.


Proti kapitánu Amerikovi nemá Hitler šanci

Kromě dotazů co měl ráno k snídani, kde sehnal cigarety či co naposledy bylo za akci v odpočinkovém centru, padl zrak na i tehdejší osobitý americký fenomén - komiks. V něm se to přeci jen hemží borci, kteří dokážou srovnat Hitlera do latě. Kapitán Marvel zrozený ze síly blesku a obdařený chytrostí Šalamouna, to je ten pravý hrdina na tuhle práci. Ale i muž z oceli, legendární Superman, nemůže zůstat stranou a díky svým nadpřirozeným schopnostem najde každého a všechny. Pod jeho doslova propalujícím pohledem se i z toho nejtvrdšího SSmana stával učiněný beránek. A bok po boku s nimi kráčí i další kapitán, Amerika, nesoucí vlajku USA hrdě na své hrudi. Samozřejmě, v tomto vypjatém národním úsilí musí přispět všichni a mariňáci se vždy staví do čela každého boje, a tak Pepek námořník nemůže chybět. Všichni jsou to chlapi, jak má být.


Před uhrančivým pohledem Marlene Dietrichové nemají muži tajemství

Ovšem co kdyby nezabraly ani jejich železné svaly a ocelové nervy? Koho jiného postavit vedle takovýchto super-mužů, než nejpůvabnější herečky Hollywoodu? Rázem se každý dožadoval odpovědi na velikost poprsí Rity Hayworthové, délku nohou Marlene Dietrichové, či míry Betty Grableové. Uznejte, že tohle opravdu musí každý správný americký voják znát! Ale běda ti, jestli jsi něco udal v centimetrech, vše pěkně jen v palcích. Pokud zrovna nemáš na jejich dokonalé postavy náladu, postačí, když vyjmenuješ pár jejich filmů. Aby se z té záplavy ženské krásy přeci jen trochu nezatočila hlava, bylo třeba vedle těchto okouzlujících krásek postavit mužné partnery. Komiksoví hrdinové jsou sice klasa, ale přeci jen tito maskovaní machři stále někde létají v oblacích a nemohou být spanilé dámě dostatečnou oporou. Ale kde najít muže, kteří by se jim mohli rovnat? Samozřejmě z řad sportovců. Pokud se stále nepozdává jejich kvalita, doplníme ji kvantitou kolektivních sportů. Kdo naposledy vyhrál Super Bowl či kolikrát vyhrál Detroit Red Wings Stanley Cup?


Superman a nikdo víc!

Celá nacistická akce nakonec ztroskotala. Vyjma několika hysterických reakcí žádný chaos či paniku nevyvolala. Mezi spojeneckými vojáky se sice rozhostila nedůvěra, ale dopad na průběh a vedení bojů nebyl nějak zásadní. Obrácením ukazatele byl jeden pluk 106. pěší divize poslán na špatnou stranu a odstraněním výbušnin bylo zabráněno vyhození mostu přes Ambléve. Američané sami potom zadrželi jednoho generála, dokud neprokázal svoji totožnost. Spojenci popravili 128 nacistických vojáků podezřelých z této činnosti, několik jich postříleli přímo v akci a tím vše utichlo.

Nacistickým pohlavárům nezbylo, než se ptát, jak mohli jejich skvěle vycvičení muži selhat? Kdo ví, možná to bylo i tím, že když ještě byli v Hitlerjugend, tak jim někdo měl místo vštípení nacistické ideologické pevnosti raději říci, proč byl kapitán Marvel kapitánem.Obrázky byly použity z:
http://www.loyalitv.com/wp-content/uploads/2011/07/MarleneDietrich.jpg
http://www.multiversitycomics.com/2011/11/reboot-nation-2-captain-america-1941-vs.html
http://dc.wikia.com/wiki/Main_Page
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.