Dne 10. června 1942 z rozkazu K. H. Franka nacisté vyhladili středočeskou obec Lidice jako odvetu na českém lidu za atentát na Heydricha. Záminkou se stalo vykonstruované obvinění, že se v Lidicích ukrývaly zbraně a osoby s podílem na atentátu. Celkem 173 lidických mužů bylo zastřeleno na zahradě Horákova statku, další byli zastřeleni po návratu z práce, ženy poslány do KT Ravensbrück a děti, kromě několika vybraných k poněmčení, byly poslány do vyhlazovacího tábora Chełmno, kde byly následně otráveny výfukovými plyny.

Z celkového počtu 503 obyvatel obce bylo zabito, nebo zahynulo v koncentračních táborech 340 lidí: 190 mužů, 60 žen a 88 dětí. Tím však nacisté neskončili, jejich plánem bylo vymazání celé obce — domy byly vypáleny, zničeny trhavinami a srovnány se zemí, rozkopán byl i lidický hřbitov.

Vyhlazení Lidic a později Ležáků nacisté přikládali hlavně odstrašující význam a věnovali mu velký prostor ve své propagandě. Po bouřlivé reakci světové veřejnosti však od podobných akcí ustoupili a další vraždění prováděli s mnohem menší publicitou.


Pomník zavražděných dětí v Lidicích
Foto: Wiki Commons