Příslušník 249. stíhací squadrony RAF, Flight Lieutenant Eric James Brindley Nicolson (RAF No. 39329), svedl 16. srpna 1940 na svém Hurricanu Mk.I, s/n P3576, „GN-A“ boj, za který mu bylo králem uděleno nejvyšší britské vyznamenání za statečnost, Victoria Cross. Získal jej jako jediný stíhací pilot za celou válku.

Citace z London Gazette 15. listopadu 1940 říká:

Během střetu s nepřítelem 16. srpna 1940 nedaleko Southamptonu bylo letadlo Flight Lieutenant Nicolsona zasaženo čtyřmi granáty, dva z nich jej zranily, zatímco další dva zapálily. Když chtěl kvůli plamenům v kokpitu opustit stroj, spatřil nepřátelskou stíhačku. Na tu zaútočil a sestřelil, ačkoliv jako důsledek setrvání v kokpitu utrpěl vážné popáleniny rukou, obličeje, krku a noh.

Flight Lieutenant Nicolson byl vždy zaujat pro letecký boj a tato událost ukázala, že má vysoký stupeň odvahy a odhodlání. Pokračováním v boji s nepřítelem poté, co by zraněn a jeho letadlo zapáleno, ukázal neobyčejnou míru odvahy a lhostejnosti k vlastní bezpečnosti a životu.

Pozn.: V době incidentu měl Nicolson již hodnost Flight Lieutenant, ačkoliv v London Gazette bylo jeho povýšení oznámeno až 3. září 1940.

Bohužel, Nicolson se konce války nedožil — již jako Wing Commander Eric James Brindley Nicolson, VC, DFC zahynul 2. května 1945, když nad Bengálským zálivem začal Liberatoru 355. squadrony, ve kterém cestoval do Rangúnu, hořet motor.