Zhruba pět minut po startu z polního letiště Blackbushe na jižním pobřeží Anglie se zřítil dopravní čtyřmotorový Liberator 311. bombardovací perutě. Všech 23 osob na palubě (5 členů posádky, 17 cestujících a 1 černý pasažér) zahynulo.

Liberator s označením PP-N, KG867, byl určen k repatriaci československých exulantů a měl původně odstartovat na cestu do Ruzyně 4. října. Kvůli problémům s motorem při startu však nakonec jeho pilot P/O Jaroslav Kudláček, vrátil letoun do hangáru, kde měla být porucha odstraněna, a pasažéři přečkali noc na letišti.

Mezitím se na seznam cestujících vnutila místopředsedkyně Čs. červeného kříže Marina Paulinyová s doprovodem, a kvůli tomu z něj byli vyřazeni dva příslušníci 311. perutě, kteří se měli tímto letadlem vrátit domů. Jedna z postižených, radistka Edita Sedláková však do letadla přeci jen načerno nastoupila. Členem posádky byl totiž její novomanžel F/Sgt Zdeněk Sedlák, a toto měl být počátek jejich svatební cesty.

Několik minut po startu svědkové na zemi zpozorovali plameny a černý kouř kolem levého vnitřního motoru. Letadlo se začalo vracet zpět k letišti a rychle ztrácelo výšku. Pak pravděpodobně, v důsledku požáru vysadil také vnější levý motor; letadlo se prudce naklonilo, ve vysoké rychlosti levým křídlem zachytilo o terén, převrátilo se a explodovalo.

Katastrofa byla prvním civilním neštěstím na letišti Blackbushe (o rok později přeměněném na civilní letiště) a zahynulo při něm 8 mužů, 10 žen a 5 dětí.


Blackbushe, 5 October 1945 na stránkách společnosti Free Czechoslovak Air Force.