Neděle 14. července 1940 spatřila dosud nevídaný jev – mladý reportér BBC, Charles Gardner, se chystal na přímý přenos letecké bitvy. Z bílých doverských útesů komentoval nálet třicítky Stuk ze IV/LG 1 s doprovodem Messerschmittů Bf 109 z III/JG 3 na malý konvoj. Proti nim se postavilo zprvu pouze šest hlídkujících Hurricanů 615. squadrony, později doplněné 151., 610. a zbytkem 615. squadrony. RAF si na své konto připsala vítězství: konvoj zůstal beze šrámu, Luftwaffe ztratila dvě zničená a jedno poškozené letadlo, Britové jeden Hurricane i jeho pilota.

Gardner vzdušné klání komentoval velmi barvitě a snad až příliš senzačně*, zaměňoval letouny obou stran (padající Stuka byl ve skutečnosti Hurricane, jehož pilot na následky zranění druhý den zemřel) a britské stíhačky označoval pouze jako Spitfire.

Relace rozpoutala v následujících dnech veřejnou diskusi na stránkách Timesů, kde zazněly hlasy odsuzující styl Gardnerova komentování (byl přirovnán např. k reportáži z Velké národní nebo finále fotbalového poháru) i pochvalné. Vedení BBC se 22. července na stránkách téhož deníku za svého novináře postavilo, faktem ovšem zůstává, že žádný další přímý přenos Bitvy o Británii se nekonal.


* Pro plné znění Gardnerova komentáře viz např. zde.