V době, kdy Němci dokončovali opravy své bitevní lodi Tirpitz po zářijové operaci Source, vyplul ze Scapa Flow silný britský svaz, mající za úkol zničit tuto hrozbu arktickým konvojům. Patřily do něj např. letadlové lodi Victorious a Furious, bitevní lodě Duke of York a Anson, čtyři eskortní letadlové lodi, jeden těžký, dva lehké a jeden protiletadlový křižník a množství torpédoborců.

Příležitost k útoku se naskytla 3. dubna ráno, kdy do akce ve dvou vlnách vzlétlo celkem 41 bombardérů Fairey Barracuda, doprovázených ještě stíhačkami F4U-1 Corsair*, F6F-3 Hellcat a FM-1 Wildcat. Corsairy chránily celou formaci z výšky proti útoku Luftwaffe (která se ani neukázala), druhé dva stíhací typy měly za úkol přiletět nízko nad hladinou a postřelovat palubu bitevní lodi.

Ač Tirpitz přežil i tento nálet, dosáhli Britové nesporného úspěchu: celkem 15 pum zasáhlo svůj cíl a způsobilo rozsáhlá poškození a zaplavení části trupu, která loď až do konce června opět vyřadila ze služby. Životně důležité části jako strojovna sice byly ušetřeny, ale operace Tungsten si vyžádala 122 životů německých námořníků, mezi nimi i velitele lodi, Kapitän zur See Hanse Meyera.

Britové ztratili dvě sestřelené Barracudy, jeden bombardér havaroval těsně po vzletu a jeden Hellcat nouzově přistál na vodě, jeho pilota však zachránil blízký torpédoborec.


* Slavný Corsair si zde trochu paradoxně odbyl bojovou premiéru z paluby letadlové lodě.