V den 53. narozenin Adolfa Hitlera 20. dubna 1942 předal na Hlavním nádraží v Praze státní prezident Emil Hácha dar Protektorátu Čechy a Morava vůdci. Šlo o plně vybavený sanitní vlak, který převzal zastupující říšský protektor SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich.

Předání se účastnili i státní tajemník SS-Gruppenführer K. H. Frank, zmocněnec Wehrmachtu u říšského protektora genmjr. Rudolf Toussaint, velitel Waffen-SS v Čechách a na Moravě SS-Brigadeführer Karl von Treuenfeld, velitel bezpečnostní policie a SD v protektorátu SS-Standartenführer Horst Böhme, předseda protektorátní vlády dr. Jaroslav Krejčí, ministr dopravy dr. Jindřich Kamenický, ministr vnitra dr. Richard Bienert, ministr školství a lidové osvěty Emanuel Moravec a další představitelé různých českých a německých úřadů.

Vlak byl do německé armády zařazen jako lazaretní vlak č. 751 (Lazarettzug Nr. 751). Skládal se z 28 vagónů o celkové délce 412 metrů, 20 vozů bylo určeno pro celkem až 280 zraněných. Dále byly součástí soupravy velitelský vůz pro šéflékaře, vůz pro ošetřovatele, vůz s operačním sálem, vůz lékárenský, kuchyňský vůz, vůz zásobovací, vůz zavazadlový a vůz vytápěcí.


Ozvěny domova i světa č. 17/1942