Na základě Nařízení říšského protektora v Čechách a na Moravě o vyhlášení civilního výjimečného stavu, kterým si předchozího dne nově příchozí zastupující protektor Reinhard Heydrich udělil pravomoc vyhlašovat civilní výjimečný stav, bylo s účiností od 12:00 vyhlášeno stanné právo na území těchto okresů a statutárních měst:

  • Oberlandrát Praha: Praha-město, Praha-venkov, Říčany, Jílové;
  • Oberlandrát Brno: Brno-město, Brno-venkov, Boskovice, Tišnov, Vyškov;
    Moravská Ostrava, Vsetín, Místek, Frýdek, Valašské Meziříčí;
  • Oberlandrát Olomouc: Olomouc-město, Olomouc-venkov, Hranice, Kroměříž, Litovel, Prostějov, Přerov;
  • Oberlandrát Hradec Králové: Hradec Králové, Náchod, Žamberk, Dvůr Králové nad Labem, Rychnov nad Kněžnou, Nové Město nad Metují, Hořice;
  • Oberlandrát Kladno: Kladno, Beroun, Louny, Rakovník, Slaný, Kralupy nad Vltavou a Roudnice nad Labem.

V době výjimečného stavu platil např. zákaz shromažďování na veřejnosti i v uzavřených prostorách a zákaz vycházení po policejní hodině. Veškeré činy, jimiž byly porušovány veřejný pořádek a bezpečnost, hospodářský život nebo pracovní mír, jakož i záměrné a nedovolené chování střelných zbraní nebo třaskavin anebo střeliva trestaly stanné soudy smrtí nebo posláním do koncentračního tábora.

Toto období tzv. první heydrichiády trvalo až do 1. prosince 1941; v oblastech Prahy a Brna až do 20. ledna 1942. Více viz první stanné právo v protektorátu.