Bombardování

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
701-720 z 1153
<< 33 34 35 36 37 38 39 >>
Po
Johny 23.11.2004 23:44 - č. 646
Johny
Dzin napsala v č. 644:
"Co se týká jednotek OSN v Kongu, to už je poměrně známá historie o jejich ne zcela čistých praktikách, dokonce s posvěcením tehdejšího generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda. O zákulisí tohoto byla napsaná divadelní hra "Andělé smrti", či se tomu věnuje u nás Borovička v "Atentáty, které měly změnit svět 2"."
Mám pocit, že má na mysli současné problémy, kdy bylo zatčeno a ze znásilnění a ze zneužívání dětí obviněno 20 vojáků mimo jiné i francouzi. Celkový počet tvrdí, že jde až o 2000 případů.
pawel 23.11.2004 18:48 - č. 645
dzin: ilja erenburg pry to nepsal, nemecky podvrh. aspon sem to cetl,jennom nevim kde. ale prislo by mne to liogicky. Mimochodem, ted sem cetl Berlin - okamziky zkazy 1945 od Anthonyho Brevora a podle neho se ruzny rabovani a znasilnovani delo i u prvosledovych jednotek... Jenom to asi veleni resilo, hm.
Dzin 23.11.2004 13:04 - č. 644
Dzin Kreon: Jasně. Co se týká jednotek OSN v Kongu, to už je poměrně známá historie o jejich ne zcela čistých praktikách, dokonce s posvěcením tehdejšího generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda. O zákulisí tohoto byla napsaná divadelní hra "Andělé smrti", či se tomu věnuje u nás Borovička v "Atentáty, které měly změnit svět 2".
Ohledně trestů vojáků RA, záleželo jak kde. Někde se to pojalo nad celou jednotkou, někde se to nechalo na velitelích v poli a někde se nad tím mávlo rukou. Co se týká vrchního velení, pokud je mi známo, snažilo se ostrou kázeň udržovat u bojových jednotek, protože mělo zkušenosti z občanské války, kdy právě toto rabování bylo příčinou mnohdy katastrofálních proher RA. Což mimochodem podporují i různé výpovědi, z kterých ve většině plyne, že ve většině se rabování, znásilňování atd. dopouštěly ne frontové jednotky, ale jednotky druhého sledu a okupační jednotky. V tom je mimochodem i určitá podoba s vojáky na Západě, tedy co se týká rabování.
V konečné fázi je to samozřejmě jedno, ale jde o to, že potom takováto tvrzení mohou podrývat důvěryhodnost knihy. Vždyť přece bohatě stačí napsat, že existují i tvrzení proti a uvést je, případně k nim doplnit své výhrady. Potom si člověk řekně, aha, věnoval tomu seriozní přístup a hned se na to dívá jinak.
Ale máš pravdu, tohle je od bombardování dost vzdáleno. Ikdyž... já se původně přehlédl a četl "podezření ohledně faktů" a tak jsem se zaměřil na to tvrzení, že Západní spojenci svým SB sledovali jen cílené vyvražďování Němců a napsal na to obhajobu, kterou jsem smazal, potom, co jsem si správně přečetl "letáků".
Kreon 23.11.2004 11:48 - č. 643
Kreon Dzin: já ti samozřejmě nehodlám nijak oponovat, tohle není můj obor, jsem spíše jen ten letadlovec. Ale tak jako tak, znásilňování a rabování v k válce vždy patřilo a patří. Děje se to a je jedno na jaké straně. Viz třeba údajné znásilňování v Kongu jednotkami OSN....
Defacto je v konečné fázo jedno jestli to bylo nebo nebylo v letáku, který byl vydán skutečně Sověty nebo někým jiným. Ale i u sovětského velení byly snahy toto eliminovat. Tuším že snad došlo i k perzekucím vůči provinilým vojákům...ovšem možná to spíš bylo jednání osamocených velitelů než jednání nejvyššího velení...težko říct.

No ale to jsme od bombardování krapet odskočili.
Kreon 23.11.2004 11:42 - č. 642
Kreon
DuGalle napsal v č. 640:
"takže to vzbuzuje nemalou pozornost"
což je důvod proč se vůbec články píší. V prvé řadě jde hlavně o "návštěvnost" stránek a počet přečtení, kvalita je na druhém místě - bohužel.
Dzin 23.11.2004 10:30 - č. 641
Dzin Kreon: Jde o to, že podle toho, co vím, se ony letáky Ilji Erenburga, které nabádají vojáky RA ke znásilňování německých žen, objevili jen u obklíčených německých vojsk na severu (Prusko). Také je zarážející, že obsah letáku byl zveřejněn v německém rozkaze k vojskům a byl zrovna ku prospěchu německé propagandě k posílení morálky bojujících vojáků. Stejně tak, že i letáky se dostali do německých linií a samo provolání nebylo uveřejněno v nějakém sovětském vojenském listu či oběžníku. Letáky se používají častěji jako forma nátlaku na nepřítele, než pro své vojáky, kde jsou distribuovány vojenskými cestami, obvzláště v tomto období, kdy byl týl armád stabilizován. Další věc je, že Ilja sice zesměšňoval Němce a nabádal k jejich zabíjení, ale pouze a jenom v tomto jediném letáků nabádá vojáky RA k jejich znásilňování. Podobně je i velmi nápadné to, že německá propaganda líčila Sověty jako barbarské nájezdníky, kteří znásilní nevinné a počestné německé ženy a hle, najendou se objeví leták, který přesně kopíruje tato obvinění. Stejně tak i před světem se Sověti snažili svoje chování v okupovaných částí Německa spíše zlehčit či zamlžit a tato forma mi zrovna moc do Sovětské snahy nezapadá.
Tohle o tom vím, jestli něco novějšího k tomuto, co by to přesvědčivě dokázalo, či vyvrátilo, nevím, nezaznamenal jsem. Proto mě třeba zklamali Rudé stíny, kde jsem myslel, že se tohoto dotknou blíže, ale autor zde jen odcitoval jednu německou knihu, defakto pouze onen obsah letáku, a tím to haslo.
DuGalle 23.11.2004 09:24 - č. 640
DuGalle Já to komentuju proto, že mě to fascinuje takhle vedle sebe. Chápu co tím autor myslel, ale (podobně jako zbytek) to napsal docela blbě, takže to vzbuzuje nemalou pozornost...
Kreon 23.11.2004 08:18 - č. 639
Kreon DG: k tomu spojení cos komentoval. Podle mě to autor napsal špatně, měl asi na mysli tím neefektivním bombardováním ničení měst a zabíjení civilů a ne ničení průmyslu. Proto ta další věta začala slovy "I přes ohromné škody.....".

Dzin: jaká důvodná podezření ohledně letáků?
Dzin 22.11.2004 22:57 - č. 638
Dzin Ohledně toho prvního článku, jde o to, že on zde neříká vše. Strategické bombardování má jen za cílený akt Spojenců se snahou zabít co nejvíce Němců, ohledně letáků Ilji Erenburga už nepoukazuje, že existují důvodná podezření proti jeho pravosti atd. Podobně i komentáře k článku mají tedy někteké velmi "zajímavou" úroveň. Až jsem byl v pokušení reagovat na ně, ale zase některé to přeci jen poněkud upravují, takže je vidět, že existují ještě rozumní lidé.
SK 22.11.2004 19:08 - č. 637
SK
karaya1 napsal v č. 636:
"Němci se soustředili na podporu vojsk na bojišti, kdežto Britové na budování letectva zaměřeného na masakrování civilistů,"
No v podstate to bola pravda...
karaya1 22.11.2004 19:04 - č. 636
karaya1 No, každopádně mě dostaly i hlody typu nejvyšší britské vyznamenání - Victory Cross či že Němci se soustředili na podporu vojsk na bojišti, kdežto Britové na budování letectva zaměřeného na masakrování civilistů, atp.

Jenom by mě zajímalo, když už autor cituje z United States Strategic Bombing Survey, jestli ji vůbec četl, nebo pouze citoval pasáže z Hastingse... Člověk se v USSBS dočte zajímavé věci....
DuGalle 22.11.2004 18:48 - č. 635
DuGalle A aby z toho ostatní také něco měli, tak zde odkaz na druhý článek:

temneuzemi.webzdarma.cz/Historie/Bomber_comm...

Nejvíce mě ovšem pobavilo následující slovní spojení:

naprosto neefektivní akce, které si klidně mohly odpustit. I přes ohromné škody
DuGalle 22.11.2004 18:43 - č. 634
DuGalle Na komentáře už jsem nějak neměl sílu, připomínají mi komentáře z Novinek
karaya1 22.11.2004 18:41 - č. 633
karaya1 DuGalle: čistě btw, četl sis komentáře? Jeden přispěvatel tam dal odkaz na neméně kvalitní článek... Jsem sice pouze v polovině, ale už teď to místy groteskností překonává záznamy schůzí PSP ČR...
DuGalle 22.11.2004 18:38 - č. 632
DuGalle Teď mně dochází, jak vlastně vznikl Hamburger, aneb placka a mleté hovězí

I tak ale neznám termín Drážďanovat, Brémovat atd, kdežto Coventrizace je termín všeobecně vžitý. Ale co, za to určitě může poválečná propaganda vítězné strany. Na druhou stranu ještě že tak, docela dobře si dovedu představit případnou propagandu strany druhé...
SK 22.11.2004 18:35 - č. 631
SK
DuGalle napsal v č. 630:
"Že jo. Autorovi by také někdo měl připomenout, co to byla Guernica či odkud se vzal termín Coventrizovat..."
No myslím, že Guernica ani Coventri sa nedajú porovnávať s Hamburginizovať...
DuGalle 22.11.2004 18:29 - č. 630
DuGalle Že jo. Autorovi by také někdo měl připomenout, co to byla Guernica či odkud se vzal termín Coventrizovat...
karaya1 22.11.2004 18:01 - č. 629
karaya1 DuGalle: vysoce kvalitní text, obzvláště vynikají vyvozené závěry...
DuGalle 22.11.2004 17:43 - č. 628
DuGalle www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2004112101

K zamyšlení
Johny 10.11.2004 12:06 - č. 627
Johny
Isoroku napsal v č. 623:
"Tvrdíte, že nárůst byl jen některých druhů zbraní, a že celkově výroba v roce 1944 poklesla. Jenže je to právě naopak. Celkový index zbrojní výroby již uváděl níže Dzin a vychází následovně:"
Nemůžeš brát jen zbrojní výrobu která sloužila pro přímé vedení boje ale celkovou průmyslovou produkci (tedy výstavba budov, silnic, továren, spotřební zboží, automobily, obchodní loďstvo atd) - ta klesala od roku 43. Právě ničení schopnosti průmyslové proukce je jeden cíl strategického bombardování.
701-720 z 1153
<< 33 34 35 36 37 38 39 >>
Po