Zrádce Augustin Přeučil

Dotaz: Zrádce Augustin Přeučil
Tazatel: georgo skot | Datum: 8. 6. 2006

Dobrý den. V jedné knize jsem se dočetl o československém pilotovi, který pracoval pro gestapo a vynášel informace o RAF. Nakonec dezertoval s Hawkerem Hurricane Mk.II protože Luftwaffe potřebovala radar "pickwick". Jmenoval jse Augustin Přeučil. Chci vědet jestli tato osoba žila, nebo jestli je v knize jenom smyšlená. Děkuji za odpověď.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 9. 6. 2006
Augustin Přeučil (3. července 1914 - 14. dubna 1947) dezertoval dne 18. září 1941. Sloužil v té době v hodnosti Flight Sergeant (F/Sgt) u operačně výcvikové jednotky 55. OTU v Usworthu. K úletu použil stroj Hurricane Mk.I sériového čísla W9147 s trupovým označením PA-A. O tom, že by se na jeho palubě mohl nacházet nějaký radar, nemůže být ani řeči. Maximálně mohlo jít o zařízení IFF, které ovšem již nebylo Luftwaffe v té době neznámé.

Pro gestapo byl zverbován po svém neúspěšném pokusu o útěk přes hranice (měl namířeno do Brazílie). Němci využili možnosti dostat nového agenta Přeučila do vznikajícího zahraničního odboje. Ten prošel polskou anabází, působil ve Francii a v Británii krátce sloužil u 43. a 605. stíhací perutě. Záhy přešel k výcvikovým jednotkám. V Británii se i oženil, ale nežil příliš spořádaně a byl patrně i zadlužen. Zprávy podával nejprve písemně, později prostřednictvím spojek. K úletu byl vyzván svými německými „nadřízenými“.

Přeučil přistál na okupovaném území u obce Ortho, poblíž Bastogne v Belgii. Místní obyvatelé se mu snažili nezištně pomoci k útěku, ale nepokusil se ani zničit stroj a místní rodinu navíc udal (dva z místních byli popraveni). Hurricane byl později vystavován v Berlíně.

Přeučil sám nadále pracoval pro pražské gestapo a cílem jeho provokací se stal domácí odboj a rovněž se podílel na „vyšetřování“ zajatých čs. letců. Po válce na něj byl brzy vydán zatykač, byl záhy vypátrán, zatčen a po vyšetřování jeho činnosti odsouzen a popraven oběšením.

Bližší údaje naleznete v knihách Jiřího Rajlicha „Na nebi hrdého Albionu“ díl 2. (1941) a 7. (Černá kronika) či v knize Františka Kauckého „Zrada na křídlech Hurricanu“ (čerpá ze soudního spisu — ovšem jde zčásti o beletrii) a některých dalších. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.