Vzducholodě

Dotaz: Vzducholodě
Tazatel: To není důležité | Datum: 5. 1. 2006

V druhé světové válce se používaly vzducholodě. Třeba při vylodění v Normandii jsou vidět na fotkách. Ale co dělaly vzducholodě, k čemu sloužily — jen tak lítaly nebo co? Jestli víte odpověď, prosím rychle odpovězte. Děkuji

Autor: Jakub Skalický | Datum: 5. 1. 2006
Při zmíněném vylodění v Normandii na fotkách nejsou vzducholodě, ale upoutané balony, jež měly zabránit letadlům Luftwaffe v útocích na invazní jednotky. Balonových baráží hojně využívaly všechny válčící strany v okolí průmyslových center, přístavů nebo třeba konvojů. Samozřejmě, docházelo i k neštěstím ve vlastních řadách, zejména při špatném počasí nebo v noci. Postupem času se např. v Anglii objevila třeba i taková řešení, že se při startu bombardérů blízké balony stáhly do minimální výšky, než byly stroje v bezpečí.

Po havárii LZ 129 Hindenburg ze dne 6. května 1937 se na obzoru opět začala rýsovat dodávka helia do Německa, ovšem po anšlusu Rakouska 15. března 1938 se tato možnost definitivně uzavřela. Pokračovatelka, LZ 130, za války zpočátku sloužila pro kalibraci pozemních radarů, ovšem v roce 1940 putovala do hutí. Tím v Německu skončila éra vzducholodí.

Co se týče ostatních zemí, třeba USA za války používala vzducholodě při doprovodu konvojů — jednalo se o tzv. „Blimps“.

Autor: Honza M. | Datum: 7. 4. 2006
Upoutané balóny fungovaly tak, že nízko letící nebo nalétávající pilot, pokud si nedal pozor, měl vážný problém, protože rychle se pohybující letadlo mohlo nárazem na poutací lano docela dobře přijít o křídlo nebo o vrtuli. Nejlépe pilot udělal, když se balónům z bezpečné dálky vyhnul, ale to pak musel střílet z větší dálky nebo bombardovat z větší výšky.

Ještě doplním, že při obraně britských letišť se používalo i alternativní zařízení, tzv. PAC („Parachute And Cable“) — jakýsi raketomet, který odpálil do vzduchu sadu rachejtlí, z nichž se po vyhoření odmotalo dlouhé lanko s padáčkem. Pomalu klesající raketky pak vytvořily doslova lanovou stěnu před útočícími německými letadly. Zařízení se v akci příliš neosvědčilo.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.