Úkoly pro B-534 a B-71 v září 1938

Dotaz: Úkoly pro B-534 a B-71 v září 1938
Tazatel: anonym | Datum: 28. 3. 2006

Měly Avie B-534 doprovázet bombardovací Avie B-71 při náletech na Německo v 1938?

Autor: Tomáš Adam | Datum: 28. 3. 2006

Bohužel má odpověď asi nebude ideální.

Renomovaný historik Pavel Šrámek na zdejším diskuzním fóru v tématu https://www.fronta.cz/forum.php?tema=25 (Jak by to vypadalo, kdybychom se nepodřídili mnichovskému diktátu?) uvádí toto (cituji):

Jedním z úkolů čs. letectva v září 1938 byly údery na mechanizované a motorizované kolony nepřítele, a to pokud možno ještě předtím než se rozvinou. V Čechách tento úkol dostaly dvě letky B-71 doprovázené B-534, přičemž B-71 měly nést 20 kg pumy.
Šlo o letky 71 a 72, které byly součástí Skupiny bojového letectva I. armády.

Čili minimálně v tomto případě - tj. při náletech na dosud nerozvinuté kolony (tedy patrně ještě i na území Německa) měly být B-71 doprovázeny stíhacími Aviemi B-534.

Tazatel má ovšem patrně na mysli nálety na německé zápolí v hypotetickém konfliktu. Zde by patrně rozhodovala jednak "dostupnost" stíhaček - tj. zda by vůbec nějaké mohly být pro podobný úkol uvolněny (zejména po několikadenních bojích) a jednak vzdálenost k cílům.

Je ovšem na místě uvést, že případné nálety na cíle řekněme "strategického" charakteru měly za úkol spíše letky takzvané "Bombardovací skupiny" (plk. Stanovský). Byly to letky 82 až 86 a v jejich výzbroji byly zčásti B-71, ale zejména MB-200 a také několik dosluhujících F-IX. K jejich případným doprovodům by mohly být pravděpodobně nasazeny stíhací letky 52 a 53, zařazené rovněž ve skupině "Hlavního velitelství operujících armád". Ovšem poslední odstavec je spíše jen logickou spekulací. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.