Tanky u Sokolova

Dotaz: Tanky u Sokolova
Tazatel: Jan Stratílek | Datum: 20. 3. 2007

Dobrý den! Měl bych dotaz k bitvě u Sokolova, kde bojoval 1. československý samostatný prapor. Všechny zdroje, které jsem měl zatím možnost přečíst uvádějí, že sovětské velení našim legionářům poskytlo jako podporu kromě jiných jednotek také 10 tanků T-34. V knize tankisty Josefa Buršíka Nelituj oběti jsem ale narazil na překvapivou věc - Buršík uvádí, že tanky byly pouze 2 a že se se sovětskými tankisty domluvil, aby opakovaným průjezdem simulovali, že jako podpora může zasáhnout 10 tanků, aby posílil morálku mužstva. Nikdo další a především žádní nadřízení J. Buršíka se o tom nezmiňují. Ví se , jak to tedy s těmi tanky bylo? Do boje s Němci asi stejně nezasáhly kvůli oblevě, která zeslabila led na řece Mži. Prosím tedy o pokus objasnit tuto zajímavou záhadu z bitvy u Sokolova. Děkuji!

Autor: Jiří Kříž | Datum: 28. 3. 2007

Berte prosím v úvahu, že se skutečně jedná jen o pokus Buršíkem zmíněnou situaci alespoň trochu objasnit.

Snažil jsem se nalézt jakékoli další podrobnosti o nasazení posilových tanků u Sokolova. Nejpravděpodobnější verze je nasazení 179. tankové brigády v síle zbylých 10 tanků. 2. tankovému praporu této brigády velel major Izačik, v jehož krátkém vzpomínkovém článku v listu Krasnaja Zvezda z března roku 1978 o spolupráci s Čechoslováky u Sokolova před 35 lety (vcelku pochopitelně) nic takového jako fintování s počtem tanků na přání československého vojáka nestojí. Ony dva tanky, o kterých se Buršík zmiňuje, byl nejspíše dopředu vyslaný tank velitele 2.roty a jediný zbývající tank z jiné roty, které prováděly rekognoskaci terénu a pak se vrátily do prostoru rozmístění své mateřské jednotky, o čemž je v některých vzpomínkových tiskovinách  (i ve zmiňovaném článku) letmá zmínka. Nikde se však nejedná o více než několik vět. Pokud by někdo tehdy viděl onen prostor rozmístění s osmi tanky a pak si k tomu přidal fakt dvou vozidel na průzkumu terénu, pak musel dojít k číslu 10 - tedy vlastně tabulkovému stavu tankové roty, i když v té době měla celá 179. brigáda 8 bojeschopných tanků, další dva se přímo v prostoru rozmístění opravovaly po přestálých bojích. Přesto téměř všechny známé prameny kromě přímého účastníka bojů mjr. Izačika uvádějí 10 tanků, i když zdá se všechny nebyly bojeschopné ihned. Ale to už skoro spekulujeme. Pokud byly ony dvě rekognoskující osádky Buršíkovu údajnému přání příznivě nakloněny, rozhodně nevylučuji, že se tam párkrát mohly projet, konec konců tam byly i kvůli rekognoskaci terénu a jeho průchodnosti.

Další spolehlivá fakta ohledně počtu tanků u Sokolova a jejich činnosti (kromě notoricky známého pokusu přejet slabý led na Mži) se mi nepodařilo nalézt. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.