Tank Panther v muzeu

Dotaz: Tank Panther v muzeu
Tazatel: Jaroslav Horak | Datum: 24. 5. 2007

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je v nějakém muzeu v Čechách nebo na Slovensku možno vidět tank PzKpfw V Panther? Je pravda, že byl Panther po válce ve výzbroji československé armády?

Autor: Martin Vlach | Datum: 19. 8. 2008
Tank typu Panther (do počátku roku 1944 označovaný v německé armádě jako PzKpfw V Panther) do výzbroje československé armády zaveden nebyl, nepoškozených nebo kompletních Pantherů bylo na našem území pomálu, proto ani nedošlo k jejich zavedení jako bojové jednotky. Postupně byly tanky Panther sváženy do Přelouče, v roce 1948 jich zde bylo soustředěno 57 kusů. Jeho největším využítím byly pomocné úkoly, kdy po odzbrojení a sejmutí věže sloužil jako tahač a vyprošťovací prostředek. V roce 1950 byl vojenskou správou vydán pokyn k sešrotování 40 kompletních a 20 neúplných věží. V roce 1958 je ve stavu ČSLA uváděno ještě 7 vyprošťovacích tanků Panther a 15 tahačů Panther. Jejich kariéra pak skončila v roli tahačů v lomech nebo u ČSD a postupně jak docházely náhradní díly, byly likvidovány do šrotu. Podobný dotaz padl i na webu www.vojenstvi.cz, odpověď Pavla Minaříka naleznete pod číslem 217.

Obecně o obrněné technice čs. armády po druhé světové válce píše v dřívější odpovědi kolega Krojc.

Tank typu Panther v současnosti není v expozici žádného českého ani slovenského muzea, nejblíže je pravděpodobně zbytek Pantheru ve vídeňském Arsenálu, ale jedná se pouze o torzo - zbytek vany tanku se zbytky torzního odpružení pojezdů.
V České republice se nacházela kompletní vana tohoto tanku, a to v depozitáři vojenského muzea Lešany, ovšem tento kus byl vyměněn za kompletní a zachovalý tank typu Sherman, který se nyní nacházích v expozicích muzea.

Zachované kompletní kusy můžete vidět v:
Dva kusy v soukromých rukou jsou uváděny do pojízdného stavu (Kevin Wheatcroft - Anglie, číslo korby 158134, Jacques Littlefield - USA). V pojízdném stavu je i tank vlastněný Friedrichem Flickem z Německa.

Celkem se do dnešních dnů zachovalo 28 kusů v různém stupni poškození. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.