T-34 - nejlepší tank války?

Dotaz: T-34 - nejlepší tank války?
Tazatel: Marcel | Datum: 16. 5. 2007

Dobry den. Z viacerych zdrojov som sa dozvedel, ze najlepsi tank 2. svetovej vojny bol rusky tank T-34. Mohli by ste mi prosim vysvetlit v com bol lepsi oproti nemeckym a americkym tankom.

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 22. 5. 2007
Šlo o kombinaci mnoha různých parametrů, které z T-34 dělaly jeden z nejlepších tanků války. V době německého útoku na SSSR v roce 1941 sovětský T-34 po technické stránce převyšoval všechny německé protivníky, setkání s tanky T-34 nebo KV bylo pro Němce impulzem k novým konstrukcím jako byl Panther či Tiger a k zesílení pancéřování a přezbrojení výkonnějšími kanóny současných typů tanků. V pozdější fázi války se některé další tanky T-34 vyrovnávaly nebo ho v některých parametrech i překonávaly. Zároveň je třeba říci, že technické parametry nejsou vše, velkou roli hrála vycvičenost a zkušenost posádek a další věci, které třeba v letních měsících roku 1941 působily Rudé armádě velké problémy (např. nedostatek radiostanic apod.).

T-34 jako první přišel s pancéřováním skloněným pod značným úhlem, což zvyšovalo jeho ochranu proti nepřátelské palbě. Po stránce pancéřování na počátku německo-sovětské války převyšoval všechny německé tanky. Stejně tak jeho kanón ráže 76,2 mm byl výkonnější než tehdejší kanóny německých tanků. Široké pásy byly výhodou pro pohyb v terénu. Tank měl výborný dieselový motor V-2 a vynikající dojezd. Velmi důležitou věcí je i náročnost a náklady výroby tanku T-34, náročnost jeho údržby. Tyto parametry se během války neustále zlepšovaly a tanků T-34 Sovětský svaz vyprodukoval obrovské množství, nesrovnatelně vyšší oproti počtům vyráběných Němci, kteří měli navíc výrobu roztříštěnou mezi velké množství různých typů tanků a samohybných děl (vyrobeno bylo asi 35 tisíc tanků T-34/76 a 22 tisíc T-34/85).

Na druhou stranu měl samozřejmě i různé slabiny, jako např. velmi stísněný prostor pro posádku v T-34/76, nekvalitní vzduchový filtr v prvních letech války, který degradoval výkon motoru apod. Pro srovnání různých „plusů“ a „mínusů“ konstrukce T-34 si přečtěte např. knihu Sovětský střední tank T-34/76 od M. Kopeckého a P. Štěpánka (nakl. MBI, Praha 2007).