Stíhací esa českého původu v USAAF

Dotaz: Stíhací esa českého původu v USAAF
Tazatel: Michal Soukup | Datum: 2. 1. 2013

Dosáhl za 2. světové války čs. pilot nebo Američan českého původu statutu esa v USAAF? Za odpověď předem děkuji.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 5. 1. 2013

Dobrý den,

pokud je mi známo, tak přímo u bojových jednotek USAAF nepůsobil žádný Čechoslovák (míněno občan předválečné RČS) jako stíhač. Mezi esy amerických vzdušných sil (tedy tehdejší armády, námořnictva a námořní pěchoty) však můžeme nalézt řadu jmen evidentně českého a slovenského původu.

Prostudovat si můžete např. seznam amerických stíhacích es ze stránek badatele pana Šafaříka.

Za pozornost může stát kupříkladu First Lieutenant George Peter Novotny (8/0/2 vítězství), který sloužil v řadách 325. FG v Severní Africe a Itálii na stíhačkách P-40L, P-47D a velmi krátce i na P-51D. Rozsáhlejší článek mu věnoval letecký publicista pan Tomáš Polák v časopise Aero Plastic Kits Revue č. 60/1997, s. 41-43, včetně fotografií a barevných kreseb jeho letounů.

O letcích českého a slovenského původu v řadách USN a USMC v letech 1941-1945 týž autor v témže časopise publikoval několikastránkový článek v čísle 7 v roce 1992.


Autor: Hartmann | Datum: 4. 2. 2013
Pokud není otázka cílena vyloženě na USAAF, tak v americkém letectvu, konkrétně letectvu US NAVY, máme jednoho titána. Stanley "Swede" Vejtasa, vnuk českých přistěhovalců z Českomoravské vrchoviny, mimo jiné ve své oslnivé letecké kariéře dokázal za bitvy v Korálovém moři při manévrovém souboji sestřelit tři Zera, a to čelními kulomety bombardéru SBD Daunltess (jedná se o jeden z nejúžasnějších pilotních úspěchů v dějinách letecké války). Že se nejednalo o náhodu později potvrdil v bitvě u Santa Cruz, kdy již ve stíhačce F4F sestřelil během jediného letu 7 japonských letadel.

Bohužel, v době psaní Vašeho dotazu již odbíjely jeho poslední dny. Zemřel 23. ledna 2013 v Kalifornii.

Doporučuji shlédnout počítačovou animaci v rámci dílu série Letečtí stíhači v boji: Odvážné bombardéry


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.