Stíhací esa

Dotaz: Stíhací esa
Tazatel: janborrowitz | Datum: 31. 10. 2006

Dobrý den, potřeboval bych se dozvědět něco o Adolfu Gallandovi a H. J. Marsellovi, nejúspěšnějších německých stíhačích. Také bych potřeboval vědět jména nejúspěšnějších spojeneckých letců. Předem děkuji

Autor: Tomáš Adam | Datum: 3. 12. 2006

Především je třeba konstatovat, že ani A. Gallanda, ani H. J. Marseilla nelze označit za nejúspěšnější německé stíhače. Snad jen v některých uměle vytvářených ohledech mohou oba (jinak samozřejmě výjimeční) stíhači patřit do čela takových "statistik".

Pokud se o těchto dvou konkrétních pilotech a jejich letadlech chcete dozvědět více, doporučuji např. články v časopise Plastic Kits Revue z 90. let. Obsah časopisu je zde: http://bazarek.hyperlink.cz/APKR.htm. Rovněž je v knihovnách k sehnání kniha Adolfa Gallanda "První a poslední" (X-Egem, 1994). Také samozřejmě internetové vyhledávače Vám na vhodně formulované dotazy vypíší stovky odkazů - i česky.

Jinak otázka posuzování a porovnávání úspěšnosti stíhačů podle počtu sestřelů je jednou z nejošemetnejších. Existuje totiž hned několik způsobů vyhodnocování (např. bodový systém Luftwaffe, počítání zlomků u RAF, prosté součty u francouzského letectva...), existují spory o to, co je "sestřel" a co "vzdušné vítězství", velké spory se vedou o věrohodnost hlášení a pod...

Za piloty s největším počtem sestřelů během wwII jsou v jednotlivých letectvech považováni tito piloti (výslovně znovu upozorňuji, že jména a počty se mohou v různých pramenech lišit, důvody jsem uvedl výše):

Německo:
Erich Hartmann, 352 vítězství

Velká Británie:
Marmaduke T. S. J. Pattle, 48 vítězství

USA:
Richard I. Bong, 40 vítězství

SSSR:
Ivan N. Kožedub, 62 vítězství

Co se stíhacích pilotů týče, mohu jedině doporučit tyto stránky:
http://math.fce.vutbr.cz/safarik/ACES/index.html
Zejména doporučuji k prostudování seznamy pramenů k jednotlivým sekcím. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.