Stíhací esa

Stíhací esa
Dotaz: janborrowitz - 31. 10. 2006

Dobrý den, potřeboval bych se dozvědět něco o Adolfu Gallandovi a H. J. Marsellovi, nejúspěšnějších německých stíhačích. Také bych potřeboval vědět jména nejúspěšnějších spojeneckých letců. Předem děkuji

Především je třeba konstatovat, že ani A. Gallanda, ani H. J. Marseilla nelze označit za nejúspěšnější německé stíhače. Snad jen v některých uměle vytvářených ohledech mohou oba (jinak samozřejmě výjimeční) stíhači patřit do čela takových "statistik".

Pokud se o těchto dvou konkrétních pilotech a jejich letadlech chcete dozvědět více, doporučuji např. články v časopise Plastic Kits Revue z 90. let. Obsah časopisu je zde: http://bazarek.hyperlink.cz/APKR.htm. Rovněž je v knihovnách k sehnání kniha Adolfa Gallanda "První a poslední" (X-Egem, 1994). Také samozřejmě internetové vyhledávače Vám na vhodně formulované dotazy vypíší stovky odkazů - i česky.

Jinak otázka posuzování a porovnávání úspěšnosti stíhačů podle počtu sestřelů je jednou z nejošemetnejších. Existuje totiž hned několik způsobů vyhodnocování (např. bodový systém Luftwaffe, počítání zlomků u RAF, prosté součty u francouzského letectva...), existují spory o to, co je "sestřel" a co "vzdušné vítězství", velké spory se vedou o věrohodnost hlášení a pod...

Za piloty s největším počtem sestřelů během wwII jsou v jednotlivých letectvech považováni tito piloti (výslovně znovu upozorňuji, že jména a počty se mohou v různých pramenech lišit, důvody jsem uvedl výše):

Německo:
Erich Hartmann, 352 vítězství

Velká Británie:
Marmaduke T. S. J. Pattle, 48 vítězství

USA:
Richard I. Bong, 40 vítězství

SSSR:
Ivan N. Kožedub, 62 vítězství

Co se stíhacích pilotů týče, mohu jedině doporučit tyto stránky:
http://math.fce.vutbr.cz/safarik/ACES/index.html
Zejména doporučuji k prostudování seznamy pramenů k jednotlivým sekcím.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 3. 12. 2006

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.