Stíhací B-534 během mobilizace 1938

Dotaz: Stíhací B-534 během mobilizace 1938
Tazatel: anonym | Datum: 6. 5. 2006

Nevíte, jakou funkci zastával akrobat František Novák za mobilizace? Prosím, odpovězte mi na dotazy ohledně Avií B-534, moc mi na tom záleží...

Autor: Tomáš Adam | Datum: 6. 5. 2006

Nadporučík František Novák velel Letce 40 - viz odpověď na jeden z Vašich předchozích dotazů.
K řadě Vašich ostatních dotazů jen krátce:

B-634 existovala jen v jediném prototypu postaveném roku 1936. K žádné sériové výrobě nedošlo, přednost dostal vývoj perspektivního typu B-35. Prototyp se používal ke zkouškám kanónu Oerlikon.

Bohužel není zatím k dispozici opravdu kvalitní, všeobjímající práce o našem letectvu na podzim 1938. Existuje sice řada lepších a horších publikací, ale jako celek do nějakých podrobností nejdou. Rozhodně nelze říci, kdo z pozdějších významných letců měl přidělený který stroj (jak zněly Vaše, tuším, čtyři dotazy), vždyť dosud nejsou známa ani jména velitelů všech letek!

Co se barev letek týká, je třeba si uvědomit, že takto šlo použít jen několik barevných odstínů (pokud si vzpomínám, tak jen modrá, žlutá a červená), takže význam byl poněkud omezený.

O B-534 vyšla řada publikací a článků - radím Vám navštívit knihovnu a pro začátek si vypůjčit například skvělou knihu pana Václava Němečka "Československá letadla 1", kde je B-534 věnováno hodně prostoru. Z další literatury např.:

Jiří Vraný: Aeroarchiv B-534, Nadas 1991
Rajlich-Sehnal: Vzduch je naše moře, Naše Vojsko 2002 

Na závěr bych Vám doporučil, abyste další dotazy na téma "B-534 a mobilizace 1938" směřoval rovnou na mne, buď na mail, nebo raději v "Poště" zdejšího fóra. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.