Protitankový kanón 45 mm SSSR

Dotaz: Protitankový kanón 45 mm SSSR
Tazatel: Pavel.G | Datum: 18. 3. 2007

K jaké zbrani lze přiřadit mosaznou nábojnici sovětské výroby ráže 45mm, délka nábojnice 310mm,dole patka o průměru 48mm,v horní části mírné láhvovité zúžení? Dík za odpovědˇ.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 20. 3. 2007
Mělo by se s největší pravděpodobností jednat o sovětský protitankový kanón ráže 45 mm vzor 1932 nebo jeho pozdější modifikace. Obdobný kanón stejné ráže používaly také některé sovětské tanky, např. BT-5, BT-7 a lehký tank T-70 sloužící převážně k průzkumu až do konce války. Vzhledem k tomu, že nábojnice je rozměrově popsána, předpokládám, že byla nalezena na našem území. To by předem téměř vylučovalo tankové kanóny, protože sovětské lehké tanky T-70 používající uvedenou ráži se na naše území bojově dostaly v mizivém počtu pouze na severní Moravě.

K protitankovému kanónu ráže 45 mm lze uvést následující údaje: hmotnost v palebném postavení 450 kg, počáteční rychlost protipancéřové střely 760 m/s, průbojnost kolmého pancéře na vzdálenost 900 m byla 38 mm, největší účinný dostřel 1500 m, maximální dostřel 6800 m a bojová rychlost střelby až cca 20 ran za minutu. Tato zbraň byla proti obrněným a odolným cílům poměrně účinná a byla vyráběna v tisícových sériích až skoro do konce 2. světové války.

Ukořistěných kanónů tohoto typu často používali i Němci a Finové vzhledem k tehdy dobré dostupnosti ukořistěného střeliva a k účinkům zbraně. Tříštivotrhavá střela tohoto kanónu měla však malý účinek na pěchotu vzhledem k malému počtu střepin vytvořených při výbuchu. Kanón byl mj. využíván pro ničení polních i stálých opevnění a pamětníci z bojů slovenské armády proti SSSR uvádějí, že byl ve značné oblibě i u nich, už vzhledem k faktu, že k jeho obsluze stačil v boji jeden zkušený střelec, že beze změny palebného postavení mohl vést palbu v úhlu 30° na obě strany od osy zbraně a měl vysokou kadenci.    


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.