Protipancéřové rakety v SSSR

Protipancéřové rakety v SSSR
Dotaz: Radexx - 19. 12. 2010

Dobrý den. V memoárové literatuře jsem se dočetl, že sovětské raketomety BM-13 používaly i protipancéřovou munici, jinak jsem o tom nikde nic nečetl. Mohli byste o této munici, jëstli existovala, něco napsat. Děkuji.

Dobrý den,

vzhledem k charakteru střelby (tj. horní skupinou úhlů na vzdálenosti až 8 či 11 km podle munice) z těchto raketometů (Kaťuší, či gardových minometů) je existence protipancéřové munice a její použití velice nepravděpodobné. V mně dostupné literatuře je pro rakety M-8, M-13 všech verzí, M-20, M-28, M-30 a M-31 všech verzí vždy uváděna hlavice jako tříštívá, trhavá, nebo tříštivo-trhavá, vyjímečně i zápalná. Nikdy průbojná.

Spíše může jít o záměnu s leteckými raketami (z nichž se při vývoji raket pro pozemní síly vycházelo). Obě používaná provedení leteckých raket, to jest RS-82 a RS-132, měly protipancéřové provedení. Tyto rakety pak byly označovány jako RBS-82 (probíjela 50 mm kolmého pancéře) a RBS-132 (probíjela 75 mm kolmého pancíře). Vizuálně je lze rozpoznat podle výrazně větší délky. Ovšem jejich rozšíření ani použití mi není známo.

Mimo to ještě existoval ruční SPG-82 (Stankovoj protivotankovyj granatomjot) ráže 82 mm s metnou dálkou do cca 300 m, ovšem ani tato munice nešla pochopitelně použít v raketometech BM-13.

Za pomoc při sestavování odpovědi děkuji Krojcovi.

Literatura:

SPM č.5, Modela 1988 (bez uvedení autora)
Jiří Kroulík, Bedřich Růžička: Vojenské rakety, NV 1985

Autor: Tomáš Adam | Datum: 23. 12. 2010

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.