Plátno k výročí osvobození

Dotaz: Plátno k výročí osvobození
Tazatel: Z.S. | Datum: 31. 12. 2010

Dobrý den, posílám v příloze (mám to od dědy, který mi toho moc neřekl) zajímavé vlněné plátno s nákresem. Je z něho patrný obsah a mapka znázorňující Sudety. Chtěl jsem jen vědět, jestli o tom víte něco bližší (např. k čemu to sloužilo ve skutečnosti, kde se to používalo). Díky za odpověď.

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 2. 1. 2011
Jak je z dat 5. 5. 1945 a 5. 5. 1946 na plátně uvedených zřejmé, vzniklo k oslavě prvního výročí začátku českého povstání a osvobození, s nímž byl spojen návrat území odstoupených v roce 1938. Sloužilo určitě jen jako suvenýr pro dekorativní a pamětní účely.

I kdyby na něm datum uvedeno nebylo, mohl byste ho časově zařadit podle následujících údajů:

  • Používají se historické znaky zemí a hranice historických zemí. Zmiňuje se nejen Rudá, ale i americká a britská armáda. To znamená, že plátno je z doby před rokem 1948/49.

  • Na mapě ČSR již chybí území Podkarpatské Rusi, která byla Sovětskému svazu odstoupena na konci června 1945 - plátno tedy vzniklo po této době.

  • Všimněte si zvláštního vyznačení území Kladska. Na jeho připojení si ČSR po osvobození dělala naději a vedla o něj v letech 1945-47 spor s Polskem.