Památník československých letců ve Velké Británii

Dotaz: Památník československých letců ve Velké Británii
Tazatel: Tomas Chalupa | Datum: 25. 11. 2007

Prosím o zaslání informace zda mají čs. letci památník anebo memoriál na území Velké Británie? Pokud ano, tak kde? Předem děkuji za laskavou odpověď. S pozdravem Tomáš Chalupa.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 1. 1. 2008

Dobrý den,

na území Velké Británie je několik míst, která připomínají působení československých letců v době druhé světové války.

Jmenovat je třeba především hřbitov v Brookwoodu. V samostatném československém oddělení je pohřbeno 48 příslušníků československého letectva, kteří ztratili své životy v letech 1940-1945. Z pozdější doby pak pochází hroby těch letců, kteří v Británii zemřeli v druhém exilu po roce 1948.

Dalším významným místem je zcela jistě Runnymede. Zdejší památník je věnován celkem 20 455 příslušníkům RAF, jejichž hroby nejsou známy. Je mezi nimi na 150 Čechoslováků.

Za návštěvu stojí i chrám RAF St. Clement Danes v Londýně. Jsou zde vyobrazeny znaky všech squadron RAF z období let 1939-1945 a v chrámu je pečlivě vedená pamětní kniha se jmény padlých příslušníků RAF.

V Československém národním domě v Londýně existuje deska se jmény padlých Čechoslováků na západní frontě.

Zdaleka to nejsou všechna pamětní místa, která mají nějakou spojitost s československými letci. Čs. letci jsou pochovaní na dalších hřbitovech po celé Británii (pokud hledáte konkrétní jméno, můžete využít tento odkaz). V muzeích na území Británie je dochováno i několik letadel, na kterých čs. letci létali a bojovali. V dalších případech pak různé spolky leteckých nadšenců a regionální muzea uchovávají památky na konkrétní československé letce a jejich letadla.

Ovšem padlí českoslovenští letci z období druhé světové války mají hroby i na dalších místech Evropy - za všechny už budu jmenovat jen československý vojenský hřbitov La Targette (Neuville - St. Vaast) ve Francii.

Seznam všech válečných hrobů evidovaných v současnosti našimi vojenskými orgány je zde. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.