Operace Tungsten

Dotaz: Operace Tungsten
Tazatel: ondra | Datum: 15. 6. 2007

Dobrý den, slyšel jsem o výsadku parašutistů, kteří museli v zimě překonat část Vysočiny aby se dostali na kontaktní adresy. Nevíte který výsadek to byl a kde se dá získat více informací? Předem děkuji.

Autor: Honza M. | Datum: 8. 7. 2007
Výsadek, na který se ptáte, byl výsadek paraskupiny TUNGSTEN (angl. Wolfram), která měla být vysazena poblíž Hlinska v Čechách, ale byla vysazena cca 80 km západně.

Složení: kpt. Rudolf Pernický - velitel, rtm. Leopold Musil - zpravodajský odborník.

Úkol: v operačním prostoru mezi městy Hlinsko - Žďár nad Sázavou připravit podmínky pro letecké spojení Protektorát-Anglie a příjem dodávek zbraní aj. materiálu. Za tímto účelem měla skupina radiomaják EUREKA s dobíjecím zařízením. Skupina TUNGSTEN neměla vlastní vysílačku, ale nesla náhradní součástky pro vysílačku paraskupiny CALCIUM, která organizovala odboj na Vysočině, kde vytvářela jedno z center předpokládaného povstání. Skupina neměla žádný vlastní konkrétní úkol - měla být plně k dispozici vojenské odbojové organizaci Rada tří při výše uvedených činnostech.

Vysazení: Skupina byla od září 1944 připravena na základně v Itálii, po několika neúspěšných a odvolaných letech byla vysazena pozdě večer 21.12.1944. Parašutisté měli být vysazeni u Hlinska a jít na záchytnou adresu v obci Studnice. Vlivem okolností, mezi nimiž se uvádí hlavně palba německé protiletecké obrany (viz Šolc) nebo útok nočního stíhače (viz Marek) se letadlo odchýlilo z kurzu a seskok se uskutečnil mezi Kolínem a Kutnou Horou - vzdušnou čarou téměř 80 km od místa určení. Po namáhavých nočních přesunech oba parašutisté s těžkými omrzlinami dorazili 29.12.1944 do Studnice. Údajně přežili hlavně díky 1kg čokolády, který si přibalili navíc k zásobám.

Činnost: Počátkem ledna skupina navázala spojení s odbojem a skupinou CALCIUM. Kpt. Pernickému se především podařilo urovnat konflikty mezi skupinou CALCIUM a Radou tří. Plánovaný "letecký most" se nepodařilo vytvořit, zásilek zbraní bylo realizováno jen pár a většinou skončily v rukou Němců. Jak koncem února 1945 zjistily britské orgány, frekvence EUREKY skupiny TUNGSTEN byla nastavena pro letadla jiné operační oblasti, než střední Evropa... Po tomto zjištění byl koncem března proveden úspěšný shoz zásilky zbraní a seskok  paraskupiny BAUXITE. Skupina TUNGSTEN se také podílela na navádění spojeneckých bombardovacích svazů (po hlášení smluveného hesla v londýnském rozhlase umístili radiomaják na určený výškový orientační bod).

Další podrobnosti viz:

Marek, J.: Pátou kartu bere smrt. Cheb 2000.
Šolc, J.: Bylo málo mužů. Praha 1991.


Fungování radiomajáku Eureka je popsáno např. na anglické Wikipedii.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.