Odchod československých vojáků do zahraničí

Dotaz: Odchod československých vojáků do zahraničí
Tazatel: janborrowitz | Datum: 1. 12. 2006

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co se stalo s našimi mobilizovanými letci a vojáky po Mnichovské zradě. Je jasné, že letci odešli do zahraničí, ale většina našeho vojska musela zůstat v Protektorátu?!

Autor: Glynwed | Datum: 7. 12. 2006
Ve své otázce pletete dohromady dvě rozdílné události - odstoupení pohraničí ČSR v září 1938 a obsazení zbytku ČSR v březnu 1939.

Po podepsání Mnichovské dohody a odstoupení pohraničí byli naši mobilizovaní letci a vojáci demobilizováni - tedy propuštěni zpět do civilu, kde nastoupili do svých původních civilních zaměstnání. Letci a vojáci z povolání byli znovu zařazeni k útvarům podle mírové organizace, s tím že vzhledem k odstoupení pohraničí a pevnostních systémů se musely některé jednotky stěhovat do nových ubikací, některé útvary zase byly zrušeny. V této době se ještě nedá mluvit o tom že by příslušníci československé armády odcházeli do zahraničí.

Jiná situace však nastala po obsazení zbytku Československa německou armádou 15. března 1939. Na základě výnosu Adolfa Hitlera o zřízení Protektorátu Čechy a Morava byla čs. armáda zrušena a nově vzniklému útvaru měla zůstat pouze symbolická vojenská jednotka - Vládní vojsko. Vojáci, kteří nesloužili ve Vládním vojsku, byli propuštěni do civilu a jako náhrada jim byla nabízena místa např. ve státní nebo obecní správě. Řada takto propuštěných letců a vojáků (především důstojníků, ale samozřejmě také některých dříve mobilizovaných "civilistů") pak skutečně ilegálně odcházela z Protektorátu a v následujících letech vstupovali do zahraničních československých jednotek (i jednotek jiných států) v Polsku, Francii, Anglii, severní Africe a SSSR. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.