Největší počet německých bombardérů nad Británií

Dotaz: Největší počet německých bombardérů nad Británií
Tazatel: martin | Datum: 15. 5. 2006

Jaký byl největší počet bombardérů Luftwaffe, bombardujících Británii v době 2. svět. války, konkrétně největší počet bombardérů, které byly „v jeden den ve vzduchu nad Británií“. Tím je myšlen jeden start, není tím myšlen případný opakovaný start bombardérů, pokud byl vůbec technicky možný.

Autor: Jakub Skalický | Datum: 22. 2. 2008
Dobrý den,

bohužel, oddělit od sebe jeden a více startů téhož stroje je velmi obtížné, ne-li přímo nemožné. Uvedu tedy pouze čísla týkající se celkového počtu bombardovacích strojů (ať už se jedná o různé nebo v některých případech tytéž zapojené vícekrát) Luftwaffe nad Británií.

Co se týče noční ofenzívy, pak nejtěžší německý nálet na Británii přišel v noci z 19. na 20. dubna 1941, kdy na Londýn svrhlo 712 bombardérů celkem 1012 tun trhavých pum spolu s 4252 kontejnery se zápalnými pumami. Je ale nutno říci, že mnohé stroje za noc provedly více vzletů — probíhal odsun sil na jiná bojiště a v Britech mělo být posíleno přesvědčení, že invaze je na obzoru.

Pouze jediný den slavné Bitvy o Británii — 15. říjen 1940 — dokázal toto číslo překonat — a to až v součtu denních a nočních operací. Za dne podnikly německé bombardéry 304 vzletů (počítaje v to i operace tzv. Jabos — stíhacích bombardérů, typické pro pozdní fázi Bitvy) a v noci téhož dne pak dalších 482*, což dává celkem 786 vzletů.

Pro zajímavost, čistě při denních operacích napadlo Británii nejvíce bombardérů Luftwaffe 15. srpna 1940, kdy se do bitvy zapojilo celkem 446 bombardérů Luftflotten 2, 3 a 5 (počítaje v to i stíhací bombardéry Erprobungsgruppe 210).


* Nad Londýn dorazilo 410 z nich a svrhlo 538 tun pum spolu se 177 kontejnery se zápalnými pumami.

Zdroje:

 • COLLIER, Basil: The Defence of the United Kingdom, 1939-1945, H.M.S.O., London 1957.
 • RAMSEY, Winston (ed.): The Blitz Then & Now. After the Battle, Old Harlow 1987. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.