Munice pro StG 44

Dotaz: Munice pro StG 44
Tazatel: ikaros65 | Datum: 4. 3. 2008

Chtěl bych se zeptat, jakou munici používala německá armáda do zbraně StG 44, případně označení munice a jakékoliv podrobnosti ohledně dotazu. Děkuji.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 18. 3. 2008
Dobrý den, obdrželi jsme váš dotaz na munici používanou pro StG 44. V průběhu války se na německé straně ukázala velmi silná a stále se zvyšující potřeba vyvinout automatickou zbraň, která by měla balistické výkony mezi dříve používanými opakovacími puškami, jako je například K98 a samopaly MP 40 či obdobnými na pistolové střelivo 9 mm Para. Proto byl pro  konstrukci takovéto zbraně použit náboj 7,92x33 mm Mauser Kurz, který byl vyvíjen ve firmě Polte už od poloviny dvacátých let. Na počátku války byla tedy zadána armádní zakázka pro konstrukci zbraně na tento náboj. Kromě toho, že vývoj nebyl právě nejrychlejší, neboť zprvu nezískal patřičnou prioritu, podařilo se ve firmě Schmeisser-Haenel vývoj úspěšně dokončit u typu StG 44, který byl následovníkem jejích vývojových typů MKb 42 (Maschinenkarabine 42) a MP 43 (Maschinenpistole 43). Jeho konkurentem byl typ StG 45 od firmy Mauser, který však přes jeho některé výhody do výzbroje zařazen nebyl (nižší náročnost na výrobu, menší náklady). Typ StG 44 byl vlastně první tzv. útočnou puškou na světě zařazenou do výzbroje armád a předznamenal poválečný vývoj obdobných zbraní. Ale ještě měl řadu nedostatků. Jeho náboj měl menší výkon než například sovětský náboj 7,62x39 vzor 1943 pro automatické zbraně, použitý později do světoznámých Kalašnikovů AK-47, tudíž o něco nižší dostřel a přesnost. Zbraň sama přitom vážila okolo 5,3 kg, s plným zásobníkem ještě o téměř jedenapůl kila víc; byla tedy na moderní útočnou pušku příliš těžká a na lehký kulomet měla nízký balistický výkon.

Její použití se poměrně osvědčilo, ale na frontě byl pro ni často nedostatek nábojů. Byla použita i jako zbraň blízké ochrany pro tanky a samohybná děla, kde nepříliš velký výkon její munice nijak nevadil.

Jako zajímavost lze dodat, že pro tuto zbraň byla právě pro účely střelby do hluchých míst poblíž vozidla nebo pro boj ve městě vyvinuta tzv. „ohnutá hlaveň“ (Der Krummlauf). Její ústí bylo oproti podélné ose zbraně vychýleno o 15, 30, 45 až 90°. Byl to vlastně jakýsi druh masivního nástavce upevněného na ústí obyčejné zbraně. V praxi se vyskytoval hlavně nástavec s úhlem vychýlení 30°a ten měl životnost okolo tří set ran. 


  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.