Me 323 Gigant u Prostějova

Dotaz: Me 323 Gigant u Prostějova
Tazatel: jakomi | Datum: 5. 12. 2007

Dobrý den, nevíte něco o Me 323, které byly koncem války na letišti ve Stichovicích u Prostějova? Kdysi jsem mluvil s pamětníkem, který říkal, že jich tam bylo 4-6. Prý bylo letiště rozmoklé a už nevzlétli a pak je zničili amíci. Byl bych vděčný za jakýkoliv odkaz. I německý. Předem díky.

Autor: Jakub Skalický | Datum: 20. 1. 2008
Dobrý den,

podle vynikajícího díla Jiřího Rajlicha, Luftwaffe Over Czech Territory 1945, působila na konci války na území Protektorátu pouze jedna jednotka mající ve stavu Me 323. Jednalo se o IV/TG 4, jíž velel Hptm. Hans-Hermann Brambach. Její stroje skončily v Chrudimi, Skutči a právě Stichovicích. Vámi uváděná historka s Giganty uvízlými v bahně je ovšem uváděna ve Skutči, kde se v bahně „utopil“ blíže nespecifikovaný počet Me 323D. Fotografie na stranách 195-197 ukazují minimálně čtyři stroje s trupovými kódy (G6?)+DS, (G6?)+NQ, (G6?)+IQ a (G6?)+LQ na mírně se svažujícím letišti. Podle dokumentů pak na konci války bylo evidováno jedenáct Gigantů, bohužel ale není uvedeno, zda pouze ve Skutči, nebo na území celého Protektorátu.

Podle jiného zdroje (http://www.ww2.dk) ale Hptm. Brambach velel Gruppe III Transportgeschwader 4, navíc až do prosince 1944 vyzbrojenou pouze Junkersy Ju 52. Je proto nepravděpodobné, že by se jednotka na počátku roku 1945 přecvičovala na nové stroje. Podle tohoto pramene pak IV/TG 4 velel Hptm. Heinrich Hans.

Úplně jinak situaci popisuje podklad Jouza - Plavec: ...A země se chvěla — bombardování Kolína za druhé světové války. Podle této práce přeletěla 16./TG 4 po rumunské kapitulaci 25. srpna 1944 na chrudimské letiště, odkud Giganty nemohly opět vzlétnout kvůli nezpevněné VPD a měkké půdě. Mělo se jednat právě o čtyři výše zmíněné Me 323. Dne 28. prosince 1944 pak navíc letci americké 325th Fighter Group (15th AAF) nárokovali čtyři obří dopravní letouny na chrudimském letišti, podle všeho opět „naše“ Giganty. Aby to ale nebylo tak jednoduché, za prosinec 1944 je u IV/TG 4 uváděn odpis pouze jediného Me 323, a to ještě „z ostatních příčin“. Podle Rajlichovy práce (a dobových fotografií) se pak Giganty výše zmíněných sériových čísel (opomiňme, zda ve Skutči či Chrudimi) zachovaly do konce války sice v neletuschopném, nicméně na první pohled dobrém stavu.

Ale zpět ke Stichovicím. Podle tabulky spojeneckých útoků na protektorátní letiště se tamější základna stala cílem hloubkařů pouze 27. srpna 1944 a 11. října 1944, přičemž k prvnímu datu byly nárokovány dva zničené Me 323 Gigant, náležející pravděpodobně k právě rozpouštěné Transportgeschwader 5 (od které letouny tohoto typu na konci srpna 1944 přebírala výše zmíněná IV/TG 4). Uvíznutí Gigantů v rozmoklé půdě nemohu potvrdit, nicméně časová souslednost s podobnou událostí v Chrudimi by mohla ukazovat tímto směrem.
Za pomoc při tvorbě odpovědi patří mé velké díky Filipu Vojtáškovi.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.