Luftwaffe na východní frontě na konci války

Dotaz: Luftwaffe na východní frontě na konci války
Tazatel: heron333 | Datum: 28. 12. 2007

Zdravim všetkych fanušikov historie. Zaujímalo by ma proti akým jednotkám Luftwaffe bojovalo ruské letectvo pri postupe Červenej armády na Západ v r.1944/45. To znamená aké jednotky Luftwaffe sa v uvedenom období nachadzali v Polsku, Slovensku, Česku, Maďarsku, Rakúsku, Nemecku, Juhoslávii, Rumunsku a kde zastihol tieto jednotky koniec vojny. Viem, že kapitulacia zastihla JG52 na Morave.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 29. 12. 2008
Dobrý den,

bohužel, vyčerpávající odpověď na Váš dotaz by vydala na pořádně tlustou knihu a to by ještě zdaleka nebylo jisté, že všechny údaje budou na 100 % pravdivé.

Můžeme Vás odkázat na tuto stránku, uvádí i poměrně seriozní zdroj předkládaných informací. Co se týče dislokace jednotek Luftwaffe v českých zemích v květnu 1945, můžeme ještě vřele doporučit knihu Luftwaffe over Czech territory 1945 (JaPo Publication, Hradec Králové 2001), případně projít si tuto stránku. Další údaje lze sice ještě nalézt v knihách věnovaných jednotlivým jednotkám, ale to se týká bohužel jen nečetných výjimek a ještě ke všemu nelze tyto údaje nekriticky přebírat. Zejména pozor na memoárové knihy, jejichž první vydání jsou 20-30 let stará — zde autoři rozhodně nevycházeli z archivních údajů a s faktografickou přesností si příliš hlavy nelámali.

Myslím, že pro Vaše účely bohatě postačí ony webové stránky (díky Karayovi).  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.