Kamufláž německých vozidel

Kamufláž německých vozidel
Vrog - 2. 1. 2012 - *.69.broadband11.iol.cz

Zdravím, chtěl bych se zeptat, kdy začala být vozidla WH maskována jinak, než čistě šedou. Pokud se tak dá říct, od kdy začali Němci doplňovat panzergrau zelenou (hnědou) kamuflážní barvou a od kdy začala být vozidla již v továrně vyvedena ve žluté barvě a od kdy můžeme počítat s ambushem? Díky za odpověď

Obecně začaly být doplňkové barvy (zelená, hnědá) aplikovány na šedý (Panzergrau; RAL 7021) podklad na jaře a v létě 1942 na východní frontě. Některé jednotky, operující na Krymu a Kavkaze, měly údajně používat také pískovou barvu (Gelbbraun; RAL 8000), která se jinak používala pro vozidla Deutsches Afrikakorps.

Od února 1943 měla být všechna vozidla, vycházející z výroby, opatřena již v továrně tmavě žlutou (Dunkelgelb; RAL 7028) barvou. Toutéž barvou pak byly částečně nebo zcela přetírány také vozy s šedou kamufláží u frontových jednotek. Pro doplnění základní tmavě žluté barvy se používala olivově zelená (Olivegrün; RAL 8002) a červenohnědá (Rotbraun; RAL 8017) barva.

V srpnu 1944 byla zavedena nová olivově zelená (Olivegrün; RAL 6003) a červenohnědá (Rotbraun; RAL 8012) barva. U některých výrobců tanků a samohybných děl byla navíc zavedena kamufláž známá pod anglickým označením „Ambush“, sestávající z tmavě žlutých, olivově zelených a červenohnědých polí, doplněných tečkami v opačných odstínech.

Zdroj: Bruce Culver, Bill Murphy; Panzer Colors; Squadron/Signal 1976
Glynwed - 14. 1. 2012

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.