Kamufláž Ambush

Dotaz: Kamufláž Ambush
Tazatel: marcel kučák | Datum: 15. 6. 2006

Dobrý deň. Neviete my niečo povedať o nemeckej kamufláži AMBUSH. Či existoval nejaký predpis na jej nanášanie a či sa tie malé bodky nanášali štetcom alebo striekali. Ďakujem

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 17. 6. 2006
Jednotný předpis pro nanášení zřejmě neexistoval, používalo se jak stříkání, tak nanášení štětcem. Např. v monografii Jagdpanzer 38(t) Hetzer od V. Franceva, Ch. Klimenta a M. Kopeckého (MBI 2001) se ke kamufláži Ambush (tak ji označovali Spojenci, nikoli Němci) uvádí:
Valná většina Jagdpanzerů přicházela od výrobců již kompletně kamuflována, tj. na základní žlutý nátěr se aplikovaly klikaté pruhy či velké skvrny nepravidelných tvarů olivové RAL 6003 a červenohnědé RAL 8017. Zkušenosti z fronty vedly ke zdokonalení tohoto kamuflážního schématu rozbitím barevných ploch malými skvrnkami - žlutými na zelených a hnědých plochách a zelenými na žlutých plochách. Toto provedení dostalo od Spojenců název Ambush. V BMM se tyto malé skvrny stříkaly přes šablony hranatých tvarů, ve Škodovce se nanášely štětcem, takže měly tvar jakýchsi rozprasků.
V publikaci najdete i vyobrazení provedení kamufláže "Ambush" od BMM a Škody, která se značně lišila.