Josefov 1938

Dotaz: Josefov 1938
Tazatel: Bobo | Datum: 13. 4. 2007

Dobrý den, při mnoha rozhovorech s mým dědečkem jsem se mimo jiné dozvěděl, že jako voják základní vojenské služby sloužil v ty smutné časy roku 1938 jako štábní písař u dělostřeleckého pluku v kasárnách v Josefově. Mimo jiné, při diskuzích o případné obraně ČSR, často zmiňoval, že velitel pluku nebo kasáren velice špatně mluvil česky! Chci Vás poprosit, zda-li je možné dohledat, která zbraň a jednotka byla v té době dislokována v Josefově a jméno velitele kasáren nebo pluku. Děkuji.

Autor: Martin Vlach | Datum: 13. 11. 2007
V roce 1938 sídlil posádkou ve městě Josefově z dělostřeleckých jednotek pouze dělostřelecký pluk 4, a to od 1. ledna 1923. Vznikl (výnosem MNO čj 540.560-děl.1922) přejmenováním z lehkého dělostřeleckého pluku 4 se sídlem tamtéž od roku 1920. Všechny části pluku byly umístěny v Josefově ve Čtvercových kasárnách. Velitelem pluku byl od října 1937 podplukovník dělostřelectva Vladimír Jelínek.

Ve Čtvercových kasárnách ale rovněž sídlilo Vojenské automobilní učiliště, jemuž velel podplukovník dělostřelectva Ferdinand Sequens. On i velitel děl. pl. 4, pplk. děl. Vl. Jelínek, měli stejné pořadí (26. březen 1931), přičemž Jelínek byl o pět míst výše. Správně by tedy měl být velitelem kasáren Jelínek jako služebně starší. Ovšem Jelínek byl - po zrušení brigádního stupně - služebně nejstarším důstojníkem zbraní, takže zastával funkci velitele celé posádky a navíc byl od srpna 1938 zatímně postaven do funkce velitele dělostřelectva divise. Proto je velmi pravděpodobné, že funkci velitele kasáren zastával právě pplk. Sequens, který měl ve dvacátých letech uváděnu německou národnost. Vzpomínky Vašeho dědečka tedy mají reálné jádro.

Odpověď je zpracována na základě údajů z archivu a níže uvedené publikace a druhá část je tvořena upřesněním pana Jiřího Fidlera, spoluautora publikace Encyklopedie branné moci republiky československé 1920-1938, za což mu děkuji.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.