Identifikace jednotek hloubkařů

Dotaz: Identifikace jednotek hloubkařů
Tazatel: zdenek | Datum: 11. 4. 2010

Dobrý den, při rozhovorech s pamětníky druhé světové války a v souvislosti s leteckými operacemi hloubkových bombardérů takzvaných kotlářů bych se chtěl zeptat, jestli si tito lidé vzhledem k svému věku pamatují detaily. Ptají se jich badatelé, jakou měly stíhačky, které viděli, příď a zbarvení? Jak to dělají badatelé s identifikací určité stíhací skupiny, které utočily na středočeská letiště na konci války?

Autor: Filip Vojtášek | Datum: 19. 4. 2010
Především si myslím, že výpovědi pamětníků je třeba považovat za doplňkový zdroj informací při bádání ohledně hloubkařů, zejména pokud jde o poznání reakcí a prožitků konkrétních lidí na tyto útoky a sekundárně atmosféry na konci války, v neposlední řadě dodávající "lidský rozměr" úředním sdělením (viz níže). Ostatně tzv. orální historie je dnes regulérní výzkumnou metodou. S ohledem na časový odstup a na to, že nebývají znalci letecké techniky, je přirozené, že se pamětníci dopuštějí různých nepřesností. Mohou být dále třeba ovlivněni tím, co se v této souvislosti traduje (např. "všichni hloubkaři byli černoši", "všechny letouny měly dva trupy" apod.).

Základním zdrojem zůstávají nesporně historické prameny domácí a zahraniční provenience - v případě útoků hloubkařů především hlášení četnictva a železničních služeben různých stupňů, resp. hlášení jednotek útočících na pozemní cíle na našem území. Na základě porovnání informací v nich obsažených (pochopitelně se často stává, že nejsou v souladu) lze s jistou mírou pravděpodobnosti (málokdy s naprostou jistotou, protože se nelze zcela spolehnout na správnou identifikaci lokalit ze strany Američanů) uvést, že daná jednotka útočila na daný cíl (např. letiště). Není divu, že mnohé případy budou asi navždy zahaleny rouškou tajemství. O tomto tématu více v samostatném článku a na specializovaném webu Hloubkaři. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.