Hloubkaři útočí na letiště v Klecanech

Dotaz: Hloubkaři útočí na letiště v Klecanech
Tazatel: Klára | Datum: 5. 2. 2008

Dobrý den, narazila jsem na podrobné archivní zápisy dní, kdy byly učiněny nálety amerických a britských "hloubkařů" na německá letiště u nás a chtěla bych se proto zeptat, je-li možnost se dopátrat nějakých podrobnějších informacích týkajících se náletu na letiště v Klecanech? Krátkou dobu zde bydlím, pocházím z Vodochod, kde nacisté začali budovat přistávací plochu pro svá letadla (dnes Aero Vodochody), pracovali na ní sovětští zajatci. Německá armáda zde měla, konkrétně mezi obcemi Hoštice a Drasty, připravená letadla pro vzlet, poměrně málo hlídaná, hloubkaři je během chvíle všechny rozmetali. Pokud by někdo měl jakékoliv informace vztahující se k těmo událostem, prosím, ať mi odepíše. Děkuji za odpověď! Na tyto stránky jsem narazila poměrně nedávno a jsem nadšená, kolik informací zde čtenář a nadšenec do 2. světové války může najít.

Autor: Filip Vojtášek | Datum: 9. 2. 2008
Letiště v Klecanech napadli američtí hloubkaři dvakrát. První takový případ byl zaznamenán 3. března 1945. Útočící letouny typu P-51 Mustang patřily k 343. peruti 55. stíhací skupiny 8. letecké armády. Tato jednotka měla ten den za hlavní úkol doprovázet těžké bombardéry směřující na rafinérii syntetického benzinu v saském Ruhlandu, ale vyhledávala i tzv. příležitostné cíle na zemi v Čechách. Objevila se tak i nadl klecanským letištěm.

Podle J. Rajlicha američtí piloti nárokovali deset zničených a dvacet tři poškozených nepřátelských letadel na zemi, podle autorů webové stránky věnované historii 55. stíhací skupiny celkové skóre zahrnovalo devět zničených a devatenáct poškozených letadel.

Lehký flak bránící klecanské letiště sestřelil jeden z mustangů (imatrikulace: CY-Q, sériové číslo: 44-14175, přezdívka: „Sweet Marie II“). Jeho pilot 1/Lt Brooks J. Liles byl nucen nouzově přistát se zataženým podvozkem na poli. Když to spatřil jeho kolega 1/Lt Bernard H. Howes, rozhodl se, že se pokusí ho zachránit. Dosedl sice bezpečně vedle něj, ale jakmile společně odstartovali v Howesově stroji (CY-C, 44-63745, „My Li'l Honey“), zabořili se do rozměklé půdy a oba byli za několik hodin zajati.

55. stíhací skupina si na své konto připsala také 17 z provozu vyřazených lokomotiv (další tři byly poškozeny) v okolí Prahy. Přehled těchto útoků najdete v databázi, která je součástí blogu Hloubkaři.

Podruhé hloubkaři — tentokrát pravděpodobně mustangy od 4. a/nebo 78. stíhací skupiny — „navštívili“ Klecany 16. dubna 1945, kdy došlo ke koncentrovanému úderu 8. letecké armády na letištní síť v Čechách a v Německu. V Klecanech musela Luftwaffe odepsat mj. sedm stíhacích bombardérů Fw 190F od III./SG 2.

4. stíhací skupina měla v Čechách zničit (mj. v Klecanech) 61 letadel, ale za tento úspěch tvrdě zaplatila: osm jejích příslušníků bylo prohlášeno za nezvěstné (dva z nich — Capt. Leroy A. Carpenter a Capt. Carl R. Alfred — zahynuli).

O velkém štěstí mohl mluvit Maj. Pierce W. McKennon, který zaznamenal v Klecanech tři vítězství, ale kabina jeho letounu byla zasažena granátem protiletadlového děla. McKennon byl zraněn, ale podařilo se mu svůj mustang dotáhnout na území již obsazené spojenci.

Zdroje:
55th Fighter Group Website - http://www.55th.org
RAJLICH, Jiří. Klecanská epizoda z konce války. Historie a vojenství. 2005, roč. 52, č. 2, s. 89-96.
FOUD, Karel, KRÁTKÝ, Vladislav, VLADAŘ Jan. Poslední akce : Operace amerického a britského letectva nad územím Čech v dubnu a květnu 1945. Plzeň: Nava, 1997, s. 31
RAJLICH, Jiří. Mustangy nad protektorátem : Operace britského a amerického letectva nad českými zeměmi a německá obrana. Praha: MBI, 1997, s. 111



  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.