Ghetto Theresienstadt

Dotaz: Ghetto Theresienstadt
Tazatel: Zuzana Sztefková | Datum: 29. 11. 2006

Které město v Čechách daroval Adolf Hitler Židům?

Autor: ja_62 | Datum: 29. 11. 2006

Nelze říci, že by nacisté, tím méně pak Adolf Hitler, obyvatelstvu židovského původu nějaké město "darovali". To by bylo zcela v rozporu s jejich teoriemi, názory a plány týkajícími se Židů.
V severočeském městě Terezín bylo, v roce 1941 zřízeno Ghetto Theresienstadt pro (zejména) české Židy (do města později přicházeli i Židé z jiných okupovaných zemí a z Německa), a většina původních obyvatel odtud vystěhována, přičemž označení za ghetto sice mělo v jeho nových obyvatelích budit dojem, že jde o jakýsi modelový způsob "pouhé" snesitelné isolace židovské komunity, a tím je uklidnit, ve skutečnosti se však jednalo o sběrný (koncentrační tábor), sloužící jak k decimaci židovské populace těžko snesitelnými životními podmínkami, tak jako středisko z něhož byly vypravovány transporty do ostatních koncentračních táborů, zejména vyhlazovacích*). Existovala v něm sice (v pravomocích silně okleštěná) tzv. židovská samospráva, čímž se v jistém ohledu blížil "židovskému městu", ale tato byla zcela závislá na skutečném vedení tábora, jež spočívalo v rukou SS, a prakticky mohla pouze vykonávat jeho příkazy. Terezín současně plnil propagandistickou funkci i navenek, kdy byl, v silně zkreslené podobě, ukazován zahraničním delegacím a v médiích jakožto doklad humánního zacházení nacistů se Židy.

Představa, že Terezín byl Židům darován je z valné části patrně založena na názvu německého propagandistického filmu z roku 1944 Theresienstadt uváděného někdy i pod titulem "Vůdce daruje Židům město" ("Der Führer schenkt den Juden eine Stadt") falešně idylicky zobrazujícím život obyvatel tábora během návštěvy delegace Mezinárodního Červeného kříže. 

V Ghettu Terezín bylo během války zadržováno přibližně 155.000 lidí, z nichž nejméně 35.000 zahynulo přímo tam, mnozí jiní pak v nacistických vyhlazovacích táborech. Detaily týkající se existence, životních podmínek a fungování ghetta Terezín si můžete přečíst například na těchto stránkách.


*)K typologii koncentračních táborů obecně doporučuji tento článek.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.