FOURSQUARE

Dotaz: FOURSQUARE
Tazatel: w. | Datum: 18. 11. 2006

Dobrý den, moc ráda bych se Vás zeptala,jestli zde nemáte jakékoliv informace ohledně neuskutečnené operace FOUR SQUARE? Nebo o jejich členech - J.Bublíkovi, K.Hublovi, J.Kristovi a J.Špinkovi? Děkuji!

Autor: Honza M. | Datum: 21. 12. 2006
Nejprve se pokusím nastínit širší obecné příčiny neuskutečnění operace: Těsně před odchodem prezidenta a části vlády z Anglie (9.3.1945) oznámilo II. odd., zastavení veškerých výsadkových akcí a veškerá podpora stávajících operací byla převedena na SSSR. Současně se uvažovalo, že i radiové spojení (kódy, šifrovací klíče, atd.) se předají Sovětům. Ti ovšem zpravodajské výsadky z Anglie nepotřebovali - na jaře 1945 vysadili do prostoru Moravy a Čech více než 35 vlastních zpravodajsko-diverzních skupin. Nepotřebovali ani povstání (letecké zásobování ať výsadků, ať povstalců, vůbec nebylo na sovětské straně zvykem) a ani nová košická vláda od sovětů dodávky zbraní pro povstání nijak důrazně nepožadovala. Nicméně sporadické zásilky zbraní ze Západu (ze zásob již připravených v Itálii) do protektorátu pokračovaly až do konce dubna.
Z těchto i jiných příčin nebylo uskutečněno 5 operací, přestože výsadkové skupiny byly utvořeny a vycvičeny a někteří parašutisté již dokonce očekávali své nasazení na základnách v Itálii.

Operace FOURSQUARE: velitel-radista ppr. Jaroslav Bublík (*14.12.1914), ostatní ze skupiny byli přeběhlíci z vládního vojska: radista des. Josef Špinka (*1.6.1919), radista des. Karel Hubl (*26.6.1919), des. Josef Krist (*30.6.1921).
Úkolem byla zpravodajská a spojovací činnost v západních Čechách (Domažlice-Plzeň) -  předpokládalo se, že budou předávat informace přímo americké armádě. Skupina byla vybavena třemi vysílacími komplety (kód "Irena") a naváděcím radiomajákem - počítalo se i s příjmem zbraní pro odboj. Od 13.3.1945 byla skupina v Itálii a absolvovala několik neúspěšných vzletů (nepřízeň počasí). 27.4. se skupina přesunula do Francie, odkud podnikla poslední pokus o výsadek 4.5.1945 - seskok byl odvolán, protože prostor, kde měla skupina působit, již z části osvobodila americká armáda.

Autor: Worchester | Datum: 21. 12. 2006
Jen tak pro zajímavost můžu uvést fotografii z mé sbírky.
Fotografie byla pořízena v zimě roku 1945 v Trutnově, na snímku je zachycen zleva rotmistr Ladislav Vyskočil (skupina Churchman), neznámý štábní kapitán (možná se jedná o Vladimíra Hanuše, velitele skupiny Churchman) a četař Josef Krist.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.