Dvoumístná stíhačka Kočerigin DI-6

Dotaz: Dvoumístná stíhačka Kočerigin DI-6
Tazatel: Maka | Datum: 26. 11. 2006

Dobrý den, Dočetl jsem se, že ruská dvoumístná stíhačka Kočerigin DI-6 létal ještě ve 2 sv.válce. Zajímalo by mě, jestli jsou známy nějaké podrobnosti o nasazení tohoto typu. Děkuji

Autor: Tomáš Adam | Datum: 2. 12. 2006

Odpověď je vypracována na základě informací uživatele fóra "Mig".

Kočerigin DI-6 (двухместный истребител) byla dvoumístná dvouplošná stíhačka produkovaná v SSSR v druhé půli třicátých let. Poměrně rychle zastarala jak svou dvoumístnou koncepcí, tak i použitou technologií stavby a svými výkony. Celkem bylo postaveno zřejmě 222 kusů, z toho 61 kusů v bitevní verzi DI-6Š (штурмовой). Stíhací stroje byly později (patrně až po roce 1938) postupně upravovány na bitevní verzi.
Mnohde se uvádí jejich nasazení jako stíhaček na Dálném východě při konfrontaci s Japonskem, ale žádný dosud známý archívní pramen toto kupodivu nepotvrzuje. Podle všeho se DI-6 nezúčastnily s největší pravděpodobností ani konfliktu s Finskem, protože v oficiálním seznamu ztrát žádný letoun tohoto typu nefiguruje.

Naproti tomu při obsazování Polska na podzim 1939 (tedy již v průběhu 2. světové války) byly dva z bitevních pluků nasazených v této operaci vybaveny kombinovanou výzbrojí Polikarpovů R-5 a právě DI-6. Jedním z pluků byl 14.ŠAP (штурмовый авиационный полк).

Letouny DI-6Š byly už v listopadu 1938 hodnoceny velice negativně jako zastaralé a postupně je v letech 1939-1940 i u bitevních jednotek nahrazovaly I-15bis a I-153.

Více se nám zatím o DI-6 zjistit nepodařilo. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.