Českoslovenští letci po okupaci

Dotaz: Českoslovenští letci po okupaci
Tazatel: djbeat | Datum: 8. 12. 2006

Dobrý den, nemůžu reagovat na předchozí dotaz na osud čs. letců a vojáků. Dočetl jsem se, že Němci nabídli našim letcům místa v Luftwaffe a za dobrý plat. Ostře to kontrastuje s Hitlerovým prohlášením, že pokud se Čechům do rukou dostanou zbraně, nemůže to přinést nic dobrého. Děkuji za odpověd.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 18. 12. 2006

Dobrý den!

Jisté snahy v tomto směru byly údajně činěny, ale skutečnost je pochopitelně mnohem odlišná. Skutečně oficiální politika nacistického Německa odmítala jakékoli významnější ozbrojení občanů české národnosti. Existují ale například svědectví o pokusech využít ve větším měřítku služby českých letců k přeletům původních československých letadel do Německa. Rovněž zůstalo několik jednotlivých letců ve službách leteckých továren a opraven (zde připomeňme zejména činnost Jaroslava Hlaďa, který nakonec z Kunovic ulétl na zalétávané B-534 do SSSR).

O tom, že by někdo z nacistů oficiálně nabízel přijetí československých letců do řad Luftwaffe nemůže být ani řeči.


Autor: Glynwed | Datum: 19. 12. 2006

Možná bych pouze doplnil že autor dotazu si zřejmě zaměnil slova Luftwaffe a Lufthansa. Podle vzpomínek generála Vicherka byla v březnu 1939 skutečně učiněna nabídka čs. letcům na vstup k Lufthanse. Úryvky z těchto vzpomínek můžete najít na tomto odkazu:

http://www.petrvald.info/noviny/pn082003.doc

Generál Vicherek se také zabývá nabídkou, kterou měl učinit Hermann Gőring československým letcům těsně po začátku okupace: 
"Asi po 16. 3. přišla telefonická depeše od našeho leteckého atašé v Berlíně škpt. let. Malého, že maršál Gőring chce všechny čs. letce umístit v německém civilním letectvu a aby se mu do 24 hodiny poslaly seznamy, kdo by chtěl vstoupit do těchto služeb. Byly telefonicky rozeslány dotazníky na všechna letiště a byl jsem dokonale zklamán národní hrdostí letců, když od některých pluků (2. let. pl., 5. let. pl., aj.) se přihlásilo téměř vše, dokonce od 3. let. pl. - plk. let. (...) a ještě nějací vyšší důstojníci, myslím od letecké brigády také trvali na tom, aby byli do seznamu pojati, i přes upozornění, že to není žádáno ... Seznam byl předán škpt. Malému, ale později o tom nepřišla žádná zpráva. Domnívám se, že to byl humbuk od Gőringa anebo spekulace, aby poznal smýšlení letců."

  • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.