Českoslovenští letci a Mosquito FB.Mk.VI

Dotaz: Českoslovenští letci a Mosquito FB.Mk.VI
Tazatel: Pavel Kolář | Datum: 10. 11. 2008

Dobrý den. Děkuji za odpověď na můj dotaz ze dne 31.10. a měl bych ještě několik dotazů a to jestli někteří z našich pilotů létali na letounu D.H.Mosquito FB Mk.VI, u které perutě, jejich kódové označení a popřípadě výr. č. letadla. Ze zdrojů, které mám, mi žádný takové informace neposkytl. Děkuji. S pozdravem Pavel.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 16. 11. 2008
Dobrý den,

pokud byste dal na mé doporučení a věnoval svou pozornost sérii Na nebi Hrdého Abionu (opravdu a skutečně stojí za přečtení pro všechny fandy československého letectví), mohl jste se v díle 1944 na str. 198-200 a 347-353 dočíst o operacích podniknutých u 21. sqn československou osádkou S/Ldr Stránský (velitel letky A) a F/O Bouda na Mosquitech FB Mk.VI mezi 24. dubnem a 20. červnem 1944. V knize je uvedeno celkem jedenáct jejich operací nad okupovanou Francií, sériová čísla použitých letadel, napadené cíle a časy operačních letů.

Operace podniknutá 20. června 1944 (startovali hodinu po půlnoci k náletu na cíl v Normandii) se jim stala osudnou. Z bojového letu se nevrátili a zůstali pohřešováni. Trosky jejich stíhačky (NT182, 21. sqn používala písmena YH, označení tohoto konkrétního stroje ale není známo) a těla obou letců byla identifikována až po skončení bojů v Normandii.

Josef Stránský a František Bouda jsou pochováni na válečném hřbitově v St. Valery-en-Caux v hrobu číslo B 31-32.

S Mosquity se další jednotliví čs. letci setkali (mimo 68. sqn pochopitelně ) ještě v bombardovací a fotoprůzkumné verzi, připomenout lze i poválečnou službu Mosquit v čs. letectvu pod označením B-36. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.