Bombardér "od Vsetína"

Dotaz: Bombardér "od Vsetína"
Tazatel: paul sladek | Datum: 21. 1. 2006

V roce 44 nebo 45 byl u Vsetína sestřelen americký bombardér. Mám dojem, že byl dvoumotorový. Jako malý kluk si pamatuji, že jeden hvězdicový motor seděl dlouho u jednoho autodopravce ve Vsetíne. Můžete dodat informace?

Autor: Tomáš Adam | Datum: 21. 1. 2006

Bez bližšího určení místa a data je to trochu obtížné. Radil bych obrátit se na nějaký místní Klub Vojenské Historie - tyto spolky většinou mívají podobné případy ve svém okolí velice dobře zdokumentované. Pokud by jste znal alespoň jeden z těchto údajů, byla by naděje cosi dohledat v literatuře, časopisech nebo archivech. Ovšem podle Vaší mailové adresy to asi nebude snadné. Mějte strpení - o něco se pokusíme.

Je ale pravděpodobné, že šlo spíše o čtyřmotorový bombardér B-24 nebo B-17 od jednotek dislokovaných v Itálii. Přece jen dolet dvoumotorových strojů určených k taktickým náletům (B-25, B-26 a pod) neumožňoval takto hluboké výpady nad okupovanou Evropu.

 


Autor: david gore | Datum: 21. 1. 2006
Váš dotaz se skutečně zakládá na pravdě, jelikož koncem roku 1944 bývalý poručík dělostřelectva Ladislav Prokeš, který byl napojen na odboj partyzánské skupiny Jan Žižka operující v Beskydech, obržel stříbrný letecký prsten, který pocházel od jednoho z příslušníků osádky onoho amerického bombardéru, který se v této oblasti zřítil. Před svým zatčením Gestapem jej uschoval u své manželky a tak se dochoval do dnešních dnů. Bohužel Ladislav Prokeš v této věci nezanechal jediné svědectví, jelikož zahynul v pobočce koncentračního tábora Flosenburg. V minulém roce jeho dcera umožnila ofotografování prstenu a měla by proběhnout identifikace a dohledání osádky.  

Autor: Honza M. | Datum: 23. 1. 2006
Dotaz je skutečně nutno upřesnit, protože v jižní části Hostýnsko-vsetínských vrchů (zhruba v oblasti Zlín-Vsetín) spadly v letech 1944-45 nejméně tři sestřelené bombardéry - ve všech případech se jednalo o čtyřmotorové stroje z italských základen USAAF. Kolik strojů spadlo severně od Vsetína, nevím).
Nějaké informace snad budou v kronikách místních obcí a určitě bylo nějaké hlášení četnictva protektorátním úřadům. Doporučuji navštívit příslušný okresní archiv.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.