Bodáky k samopalům MP-34 (ö) a MP-34

Dotaz: Bodáky k samopalům MP-34 (ö) a MP-34
Tazatel: Kubát Leoš | Datum: 5. 8. 2007

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Jaký bodák se používal k samopalu MP-34? Nebyl to klasický Mauser K98. Děkuji za odpověď.

Autor: Jan Fukala | Datum: 28. 11. 2007

Odpověď na tento dotaz není vůbec jednoduchá, již jen z důvodu existence dvou samopalů označovaných v Německu jako MP-34. Pro připomenutí se jednalo o MP-34 (ö), tedy rakouský Steyr–Solothurn SI 100 a německý MP-34 Bergmann, ze kterého vzešel MP-35 (více též zde). Na tuto skutečnost je potřeba upozornit, neboť MP-34 (ö) a MP-34 bývají s oblibou zaměňovány.

Po prostudování dostupných materálů a především dobových i současných fotografií jsem dospěl k závěru, že MP-34 Bergmann patrně žádný speciální bodák zaveden neměl. Literatura se sice zmiňuje o možnosti nasazení bodáku, konkrétní však v tomto případě bohužel není. Úchyt na bodák tak na zbrani byl (i když je možné, že jako u MP-35 pouze na některých verzích), ale s největší pravděpodobností sloužil pro uchycení standardního bodáku vz. 84/98 na pušku Mauser K98k. Ten byl používán mj. podle fotografie zde i na MP-35. Na fotografii je pochopitelně starší typ s dřevěnými střenkami.

Na MP-34 (ö) však již jen vzhledem k odlišnému, bočnímu způsobu uchycení bodáku nebyl bodák vz. 84/98 použitelný. Na většině fotografií je zbraň zachycena s bodákem Mauser s nákružkem, pouze na stránkách world.guns.ru jsem objevil soudobou fotografii s rakouským bodákem
vz. 1895 v poddůstojnické variantě, želbohu nenasazeným, nicméně vyvstává tím otázka, zda jde jen o ilustrační fotografii, nebo bylo skutečně možné bodák vz. 1895 na zbraň nasadit či snad dokonce nebyl-li používán v době působení zbraně v Rakousku. Přikláněl bych se ovšem spíše k první variantě. Vrátíme-li se však k bodáku Mauser, který byl s MP-34 (ö) používán, tak ten je vcelku dobře vyobrazen mimo jiné i v knize A. B. Žuka Pušky a samopaly, konkrétně na straně 232, obr. K, u vyobrazení způsobu upevnění bodáku na MP-34 (ö). Mohlo by jít
o vz. 71/84, který si je s bodáky na tomto vyobrazení a jiných fotografiích velice podobný, ale na anglické stránce www.germanmilitaria.co.uk je u článku o MP-34 (ö) několik fotografií „bodáku k MP-34“, a je dosti pravděpodobné, že se nakonec skutečně jedná o speciální bodák, vyráběný pro Steyr–Solothurn SI 100.


Použitá literatura:

 • CHANT, Chris: Pěchotní zbraně, Naše vojsko, Praha 2005
 • LUGS, Jaroslav: Ruční palné zbraně II, Naše vojsko, Praha 1956
 • ŽUK, Alexandr Borisovič: Pušky a samopaly, Naše vojsko, Praha 2004 (2. doplněné vydání)


Internetové odkazy:
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.