B-534 v Bulharsku

Dotaz: B-534 v Bulharsku
Tazatel: anonym | Datum: 10. 5. 2006

Nevíte, jestli bulharské Avie B-534 dosáhly sestřelu?

Autor: Tomáš Adam | Datum: 11. 5. 2006

Pokud je mi známo, žádný sestřel není v případě bulharských B-534 ověřen a jak se zdá, nebyl ani žádný nikdy nárokován.

Bulharsko zakoupilo po okupaci ČSR celkem 78 kusů B-534 (vše zřejmě tzv. 4. série). Tvořily zpočátku výzbroj celkem čtyř bojových a jedné cvičné letky. Bojového nasazení se dočkaly až v roce 1943, když se pokusily napadnout americké bombardéry útočící na rumunská naftová pole. K boji ovšem nedošlo, protože B-534 nebyly s to se k bombardérům přiblížit. Po tomto fiasku byly zbylé B-534 předisponovány k bitevním jednotkám. Ještě v srpnu 1944 mělo bulharské letectvo ve stavu minimálně 10 letuschopných strojů a 9 dalších bylo v opravě.
Objevují se nepodložené zvěsti, že B-534 byly opět nasazeny na frontě při podpoře bulharských jednotek při jejich vystoupení proti Německu na konci války. Údajně se B-534 vyskytovaly ještě v bojích v okolí Vídně. Ovšem ani zde se nikde neobjevují nároky na sestřely.

Abych předešel dalším dotazům na podobná témata uvádím následující:

V Řecku létaly pouhé 2 kusy B-534 (dodané z ČSR roku 1936) jako cvičné, kurýrní a spojovací. Sloužily až do napadení Řecka Německem. Jejich zbarvení mi není známo.

V Rumunsku se mohly patrně vyskytovat 3 kusy B-534 upravené k vlekání nákladních kluzáků. Jejich zbarvení mi není známo.

V SSSR byl minimálně jeden stroj, se kterým uletěl J. Hlaďo z továrny v Kunovicích roku 1940, dalších zhruba 6-8 kusů bylo údajně zakoupeno po okupaci ČSR z Německa (zde mám silné podezření, že může jít o záměnu s předválečnou dodávkou akrobatických Avií B-122). Ani zbarvení B-534 v SSSR není mi známo.

Jedna B-534 létala v Maďarsku (viz https://www.fronta.cz/dotaz/b-534-v-male-vojne )

Působení na Slovensku je myslím, dostatečně známo.

Nikam jinam (zejména zdůrazňuji, že ne do Jugoslávie) už B-534 nebyly nikdy dodány.

UPOZORNĚNÍ REDAKCE TOMUTO TAZATELI:

Na Vaše další dotazy ohledně těchto a příbuzných témat už nebudeme v této rubrice reagovat. Minimálně dvakrát jsem Vám již uváděl literaturu vhodnou ke studiu tohoto jistě zajímavého tématu - evidentně jste do ní ani nenahlédl (všechny mé odpovědi o B-534 pocházejí právě z ní). Pokud budete mít neodolatelné nutkání klást podobné dotazy i nadále, kontaktujte mne přes mail, či na zdejším diskuzním fóru. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.