3./Feuerschutzpolizei Abteilung (mot) "Böhmen"

Dotaz: 3./Feuerschutzpolizei Abteilung (mot) "Böhmen"
Tazatel: Jarda | Datum: 1. 1. 2024

Dobrý den, v publikaci "Stopy vítězů a poražených-Rudná v posledních dnech 2.světové války" je uvedeno, že 5.5.1945 "...místním dobrovolníkům při akcích vydatně pomáhal nečekaný spojenec – 3. rota požárních policistů z Plzně pod vedením poručíka Jaroslava Otmara." Zajímá mne, zdali měli požární policisté střelné zbraně, anebo to byli jen neozbrojení hasiči i když v uniformách. Děkuji za odpověď.

Autor: Glynwed | Datum: 12. 1. 2024
Dobrý den, Feuerschutzpolizei Abteilung (mot) "Böhmen" vznikl v červnu 1943 reorganizací stávajícího I. Abteilung / Feuerschutzpolizei Regiment "Böhmen-Mähren" (velitel pluku Major der Feuerschutzpolizei Dipl.-Ing. Kurt Möbius). Na začátku roku 1944 jsou štáb oddílu, 2. rota, 4. rota a náhradní rota umístěny na zámku Zbiroh, 1. a 3. rota jsou umístěny v Plzni-Doubravě. V dubnu 1945 jsou pak štáb oddílu, 3. rota a 4. rota umístěny v Plzni-Doubravě, 1. rota v Pardubicích, 2. rota v Hořovicích a bývalá náhradní rota (nyní pouze četa) v Kralupech nad Vltavou.

Příslušníci požární ochranné policie sice nedisponovali žádnou výzbrojí, nicméně původní pluk byl vytvořen z bývalých příslušníků protektorátního četnictva a finanční stráže, kteří měli za sebou výcvik střelby z pistole a pušky, a tak se jednalo opravdu o vítanou a navíc prakticky i vojensky organizovanou jednotku (oddíl se dělil na roty a čety vedené důstojníky a poddůstojníky).


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.