Bitva o Británii, letecká válka na západní frontě

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
81-100 z 189
<< 2 3 4 5 6 7 8 >>
Po
Tom 4.8.2011 21:15 - č. 148
Tom Nikoli, v BoB byly nasazeny verze Mk.I a Mk.II. Maximální rychlost byla závislá na řadě faktorů (výška letu, technický stav a pod.), ale pro Tvoje účely bude jistě postačovat údaj 580 km/h ve výšce 5600 m.
ZHaftstein 4.8.2011 20:45 - č. 147
Ahojky, v bitvě o Británii bylo letadlo Spitfire Mk IX. Jakou provozní rychlost mělo toto letadlo?
Dzin 4.8.2011 19:57 - č. 146
Dzin Jak se tak koukám, už je příští týden...
Honza M. 4.8.2011 18:25 - č. 145
Honza M. Tak jsem se dneska díval do Rajlichova Albionu a je to tak, že se jim zasekly dveře pumovnice a museli je otevřít ručně - mezitím ovšem ponorka zmizela.
Díky všem za pomoc s překladem.
Krojc 28.7.2011 20:38 - č. 144
Krojc
Algernon napsal v č. 141:
"v těchto souvislostech nepochybně je puma, kterou se nepodařilo odhodit."
Hung up je v této souvislosti tolik co UVÍZLÝ. Hung striker je třeba ve vojenské hantýrce vadný - zaseklý úderník (pušky, pistole atp., abychom si rozuměli, nikoli statečný trhač norem za komančů ) On milslang je dost specifický a ne vždy stejný výraz znamená totéž co "v civilu".
Honza M. 28.7.2011 20:01 - č. 142
Honza M.
Algernon napsal v č. 141:
"je speciální téma na ponorky přímo"
Ponorky jsou tu podružný problém Podstatné je rozluštit, co přesně chtěl autor-letec sdělit zápisem "A/S SWEEP - U/B SIGHTED, D/C HUNG UP, byť se to týkalo ponorky.
Honza M. 28.7.2011 14:27 - č. 140
Honza M. karaya1: Díky. Mne tam mátlo to "hung up" (zavěsit) - myslel jsem, že šlo o vypuštění nějaké bóje nebo sledování plavidla.

Když se tak dívám na souvislosti, v jakých toto slovní spojení používají jinde na netu, např.
www.regiamarina.net/detail_text_with_list.as...
www.number59.com/new_59/uboats/u667.html
airforce.ca/uploads/airforce/2009/07/ALPHA-R...
www.aviationinmalta.com/MilitaryAviation/Acc...
www.oca.269squadron.btinternet.co.uk/history...
www.ww2talk.com/forum/war-air/16127-looking-...
tak mi z toho vychází, že "ti moji" na spozorovanou ponorku zaútočili, ale vypuštění bomby selhalo a zůstala viset v závěsu. Jest tak?
karaya1 28.7.2011 09:07 - č. 139
karaya1
Dzin napsala v č. 137:
"jak se tedy Němci sami stavěli k náletům na Londýn?"
To už je otázka úplně jiná a neméně zajímavá, k ní ale napíšu něco až příští týden.
Krojc 28.7.2011 08:20 - č. 138
Krojc
karaya1 napsal v č. 136:
"Depth Charge?"
Kuba má jako obvykle pravdu
Dzin 27.7.2011 21:43 - č. 137
Dzin Juknu, jestli najdu a napíšu víc... A jak se tedy Němci sami stavěli k náletům na Londýn?
karaya1 27.7.2011 20:13 - č. 136
karaya1 Depth Charge?
Honza M. 27.7.2011 19:47 - č. 135
Honza M. Mám takový drobný dotaz: v letovém deníku letce od 311. perutě je k 1.1.1944 tento záznam:
"A/S SWEEP - U/B SIGHTED, D/C HUNG UP"
A/S znamená anti-submarine, U/B nejspíš U-Boat (peruť spadala pod Coastal Command a prováděla protiponorkové hlídky), ale co znamená D/C ? Poradí někdo?
karaya1 27.7.2011 18:33 - č. 134
karaya1 Pokusím se nastínit, jak to asi mohlo být, ale taky by mě zajímalo, kde všude se o tom píše

Podle tradiční verze mělo jít o navigační omyl několika osádek z KG 1, které místo ropného terminálu Thames Haven trefily oblast Londýna.

Problém je v tom, že letadel se "potulovalo" nad jižní Anglií a kolem Londýna přes sto, podle hlášení hasičů bylo na území britské metropole napočítáno celkem 74 jednotlivých požárních incidentů polohou i časově velmi rozdílných, které nakonec likvidovalo na dvě stě hasičských stříkaček. Z toho by se mohlo dát vyvodit, že šlo o organizovaný útok (a taky to jeden autor v The Blitz Then&Now činí - bohužel pokud jsem jeho podrobně zpracovaný článek měl přefocený, tak ho teď nemůžu najít; určitě to ale má Rajlich ve své knihovně), nicméně žádný specifický rozkaz útočit na Londýn zatím nalezen nebyl - a je více než pravděpodobné, že už ani nalezen nebude. Ony cíle poblíž Londýna (ropný terminál Thames Haven a letecké továrny v Rochesteru a Kingstonu) mělo za úkol zasáhnout "jen" tucet bombardérů.

KG 1 patřila pod Luftflotte 2 a Kesselring patřil mezi zastánce Zielwechselu, zaměření na Londýn. Teorie, že několik osádek v podstatě obětoval k této provokaci, mi ale přijde už silně přitažená za vlasy.
Dzin 27.7.2011 00:16 - č. 133
Dzin A teď mě to tak napadlo, tak jsem si říkal, zeptám se znalců a oni mi k tomu určitě napíší, jak se věci mají
Dzin 27.7.2011 00:16 - č. 132
Dzin Byla to nějaká encyklopedická kniha "den po dni". Klasicky velká, kvalitní papír, spousta obrázků. Ale vím, že mě tam dost věcí zaujalo, že to bylo poměrně kvalitní (na podobný typ knihy) a vyhýbala se tam různým klišé. A co se týká BoB tady jsme si to zapamatoval, protože jak jsem psal, uváděli (co si tak pamatuji), že Němci neútočili na Londýn jen proto, že si Hitler usmyslel proti vůli svých generálů a RAf nebyla nálety na letiště tak drcena, jak se píše apod... Jen třeba nevím, jestli si už něco vybavuji dobře, mám dojem, že tam i psali, že nálety na Londýn byly připraveny dříve, než došlo k tomu známému náhodnému bombardování a odpovědi Britů. Ale to bych už asi kecal, s tím si nejsem jistý.
karaya1 26.7.2011 20:49 - č. 131
karaya1
Dzin napsala v č. 130:
"Matně si vybavuji, že jsem v nějaké knize četl, že "klasicky" podávaný výklad, že to byla náhoda, není fakticky správný..."
Škoda, že si nepamatuješ, ve které knize to bylo. Více večer nebo zítra k tomu napíšu víc.
Dzin 22.7.2011 18:13 - č. 130
Dzin Kdy proběhl v rámci bitvy o Británii první nálet na Londýn a jak to s ním bylo? Matně si vybavuji, že jsem v nějaké knize četl, že "klasicky" podávaný výklad, že to byla náhoda, není fakticky správný...
karaya1 24.1.2011 23:30 - č. 129
karaya1 Tak jsem to nemyslel, jen jsem se chtěl podělit o dojmy z nové knížky Časem to ve "své" části odpovědi upravím; ono pak ale není v podstatě možné to nějak charakterizovat, resp. definovat to jinak než je v oficiálních análech. Maximálně to uvést jako zajímavost a trochu ironii (typickou pro armádu? ).
Tom 24.1.2011 18:19 - č. 128
Tom Jen směle edituj nedokonalou odpověď
karaya1 24.1.2011 16:17 - č. 127
karaya1 Abych zase obsadil další příspěvek v tématu Otázka statutu účastníka Bitvy o Británii, jak je nastíněna v www.fronta.cz/dotaz/ucastnici-bitvy-o-britan... asi není úplně přesně zodpovězena. Například 235. sqn je mezi akreditovanými jednotkami, ale až v určitém období - takže její příslušník, který mimo toto období dokonce na Blenheimu sestřelil německý bombardér (!), jakožto účastník Bitvy započítán není. Podobně jsou na tom i jiní letci, kteří si na jednomístných stíhačkách připsali dohromady několik sestřelů, jen měli tu smůlu, že zrovna působili v týlu, u nebojových jednotek.

Moje úcta a obdiv každopádně patří všem, kteří se na obraně Británie podíleli byť sebemenším dílkem.
81-100 z 189
<< 2 3 4 5 6 7 8 >>
Po