Generálové a maršálové 2.sv.v.

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
101-120 z 1217
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po
MWittman 19.3.2010 19:57 - č. 1315
MWittman Ne, mě to nevadí. Jenom že když se někde řekne německej voják, tak si většina lidí představí pomalu upíra.
MWittman 19.3.2010 19:56 - č. 1314
MWittman Abych pochválil nějakého spojence, tak ze sovětů nemám rád nikoho, ale z USA Clark a za VB Alexander.
Krojc 19.3.2010 19:55 - č. 1313
Krojc
MWittman napsal v č. 1312:
"Ty jsi asi hodně protiněmeckej?"
My jsme tady zřejmě vesměs antifašisti a protinacisti . Blbý, co?
MWittman 19.3.2010 19:52 - č. 1312
MWittman Tak nevim jestli zrovna Guderian byl Hitlerův patolízal. Líbí se mi na nich, že vytvořili úplně něco jinýho, né ty zastaralé francouzské metody z 1. světové války.

ja_62: Ty jsi asi hodně protiněmeckej?
ja_62 19.3.2010 18:34 - č. 1311
ja_62
MWittman napsal v č. 1309:
"Guderiana a Hotha. Líbí se díky své strategii a to, jak se chovali ke svým vojákům. "
A jakou strategii tito pánové provozovali? Kdypak?
Tom 19.3.2010 18:21 - č. 1310
Tom Mně se na nich zase nelíbí, že to byli Ádovi patolízlové. Jako všichni náckové.
MWittman 19.3.2010 18:14 - č. 1309
MWittman
Perry napsal v č. 1:
"Sem pište svoje názory na svoje oblíbené či neoblíbené vojenské vůdce druhé světové války."
Já mám rád hlavně Guderiana a Hotha. Líbí se díky své strategii a to, jak se chovali ke svým vojákům. Z polních maršálů mam rád Modela a Rundstedta.
egli 14.1.2010 10:08 - č. 1308
egli
Pavel Šrámek napsal v č. 1307:
"O útěku z Jánských koupelí se píše třeba tady"
Bude to asi nějaká smyšlenka nebo záměna osob. Giraud v tom svém článku píše, že byl hned po zajetí v květnu 1940 převezen do Königsteinu, nezmiňuje tam, že by někdy v letech 1940-42 byl převezen i někam jinam.
Pavel Šrámek 14.1.2010 09:40 - č. 1307
Díky moc za odpověď. O útěku z Jánských koupelí se píše třeba tady www.budisov.eu/vismo/dokumenty2.asp?id_org=1...
egli 13.1.2010 22:56 - č. 1306
egli
Pavel Šrámek napsal v č. 1305:
"Neví někdo, jak to bylo přesně s útěkem francouzského generála Girauda z německého zajetí? Údajně uprchl z Jánských koupel"
To bude nějaký omyl? Uprchl z vězení na hradě/pevnosti Königstein v Sasku.
Jeho útěk je popsán třeba tady: tinyurl.com/yegql26
Na "českém" (tehdy německém) území projížděl vlakem přes Sokolov a Cheb.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Pavel Šrámek 13.1.2010 20:42 - č. 1305
Neví někdo, jak to bylo přesně s útěkem francouzského generála Girauda z německého zajetí? Údajně uprchl z Jánských koupelí, což je u Budišova nad Budišovkou. Zajímá mne jeho pohyb po Moravě.
Tom 3.1.2010 12:10 - č. 1304
Tom Další popravený www.fronta.cz/kalendar/v-berline-popraveni-j...
karaya1 2.1.2010 22:38 - č. 1303
karaya1
Honza M. napsal v č. 1298:
"znáte někdo jmenovitě, kdo padl "v boji" jako Luža a Vedral? Mne z hlavy napadá jen W/Cdr. Alois Vašátko, který měl ovšem čs. hodnost "jen" štábní kapitán."
Takhle z první mě napadá ještě W/Cdr Jindřich Breicetl, rodák z Líšně, který padl v srpnu 1943 při prvním bojovém letu Třistajedenáctky s Liberatory (ale taky "jenom" štábní kapitán). Viz taky www.fronta.cz/kalendar/liberator-w-cdr-jindr...
spelter 1.1.2010 16:15 - č. 1302
spelter
egli napsal v č. 1299:
"Kam zařadit třeba Viesta, byl sice popraven až v zajetí, ale zajat byl v boji. "
egli napsal v č. 1301:
"Nevidím mezi padlými v boji a aktivními příslušníky odboje umučenými gestapem nějaký velký rozdíl"
V tomto smyslu by pak v hodnostech plk., resp. pplk., bylo rozhodně na místě zmínit pplk. Balabána a Mašína. Ti byli v (od)boji až až..
egli 1.1.2010 13:23 - č. 1301
egli
Honza M. napsal v č. 1300:
"Asi jako když Napoleonovi po bitvě hlásili počty padlých a raněných, tak prý se vždycky ptal, kolik jich bylo "na bodáky", protože mezi bojovníky první linie hledal adepty na medaile. "
Chápu, že tě to zajímá ze statistického hlediska. Ten příklad s Napoleonem je ale trošku o jiné situaci. Nevidím mezi padlými v boji a aktivními příslušníky odboje umučenými gestapem nějaký velký rozdíl v "nároku na medaile" (které jsou jim stejně na... vzpomněl jsem si na Píseň neznámého vojína od Kryla).
Honza M. 1.1.2010 13:14 - č. 1300
Honza M.
egli napsal v č. 1299:
"V čem je takový rozdíl jestli se někdo podílel na odboji a byl následně popraven nebo jestli někdo padl přímo v boji?"
Pro mrtvé samozřejmě rozdíl není. A z mé strany jde jen o zvědavost, když se na tento aspekt poukazuje u generálů, tak proč se na to nepodívat i u ostatních vysokých důstojníků? Asi jako když Napoleonovi po bitvě hlásili počty padlých a raněných, tak prý se vždycky ptal, kolik jich bylo "na bodáky", protože mezi bojovníky první linie hledal adepty na medaile.
Viesta zaškatulkovat nechci, ale dodnes nechápu, proč bývalého ministra a velitele armády, která byla rozpuštěna, nebylo vhodnější stáhnout do bezpečí za frontu.
egli 1.1.2010 12:35 - č. 1299
egli
Honza M. napsal v č. 1298:
"pouze dva v boji nebo v bojové linii (Vojtěch Luža a Jaroslav Vedral). "
V čem je takový rozdíl jestli se někdo podílel na odboji a byl následně popraven nebo jestli někdo padl přímo v boji? Kam zařadit třeba Viesta, byl sice popraven až v zajetí, ale zajat byl v boji.

Zkus se podívat do encyklopedie Vojenské osobnosti československého odboje - při letmém listování jsem narazil na Josefa Berounského (pokud tedy potopení lodi německou ponorkou bereš za smrt "v boji"), Josefa Svatoně (při přestřelce s gestapem).
Honza M. 1.1.2010 09:49 - č. 1298
Honza M. Sice budu se svým dotazem trošku OT, ale téma na plukovníky tu nemáme

Běžne se uvádí, že československá generalita měla ze všech bojujících států snad největší poměrné ztráty - téměř 20%, ovšem 24 generálové zemřeli na popravištích nebo v koncentrácích a pouze dva v boji nebo v bojové linii (Vojtěch Luža a Jaroslav Vedral).

Jak tomu bylo u dalších vysokých důstojníků, plukovníků a podplukovníků? Pavel Šrámek uvádí (armada.vojenstvi.cz/predvalecna/studie/7.htm) , že jen od generálního štábu za války zahynulo 39 plk. a pplk., ovšem znáte někdo jmenovitě, kdo padl "v boji" jako Luža a Vedral? Mne z hlavy napadá jen W/Cdr. Alois Vašátko, který měl ovšem čs. hodnost "jen" štábní kapitán.
Krojc 31.3.2009 14:02 - č. 1297
Krojc Já jsem to asi nevhodně spojil, nedal jsem mezi to své oblíbené tři tečky a zestručnil. Ta první část je na str. 13 a tam se mj. píše o tom, jak byli podceňováni učitelé na Akademii GŠ a jak chtěli nějak zasáhnout do dění. Ta schůzka nebyla jediná, byla jich v průběhu času řada a zabývaly se většinou tím, jak zdrhnout k vojskům.
A my s toboj - grustno ulibnulsja Argunov - skoro staněm učennymi sucharjami. ...Skažut: gore-teoretiki, mol, otorvalis ot žizni vojsk. A v čem my vinovaty?
Dál to jde po měsících a v jednom z dalších rozhovorů je citováno již uvedené ohledně požadavku na přeložení.
Ta výzva přišla dost dlouho po tom, co mu na prosincové schůzce předal ten nástin a Bagramjan se obával jí uposlechnout, aby nebyl za protekční dítě - znali se se Žukovem dobře z dřívějška.
egli 31.3.2009 13:54 - č. 1296
egli To mi právě nějak nesedí.
Plukovník Nikolaj Jemeljanovič Argunov, jeho kolega, přinesl na jednu schůzku Žukovův čerstvě zamítnutý nástin Polevogo Ustava RKKA vypracovaný Žukovem. Pak Bargamjana vyzval, aby se připojil k Žukovovi, který bude vbrzku jmenován do funkce velitele okruhu.
Pokud ta druhá věta navazuje na tu první (která asi zněla trochu jinak?), tak je to období květen 1940, kdy se rozhodlo o Žukovově jmenování velitelem okruhu náhradou za Timošenka povolaného do čela NKO.
101-120 z 1217
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po