Generálové a maršálové 2.sv.v.

• Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 1214
1 2 3 4 >>
Po
Krojc 25.2.2016 16:25 - č. 1447
Krojc Přímo poklad - kamarádi prostě nezklamou . Díky moc. Ještě se znovu pokusím toho pána najít v seznamu generálů. Jak vidno, není to letec, ale Weygandův pobočník !

Tohle už dám dokupy.
Glynwed 25.2.2016 11:32 - č. 1446
Glynwed
Krojc napsal(a) v č. 1445:
"No, díky, dostal ses přesně tam, kde jsem já skončil"
Tady je zmíněn generál Junot... www.ca-c.org/c-g/2008/journal_eng/c-g-1/15.shtml
Krojc 25.2.2016 08:41 - č. 1445
Krojc
Honza M. napsal(a) v č. 1444:
"Zrovna velitele za rok 1939 se mi najít nepodařilo "

No, díky, dostal ses přesně tam, kde jsem já skončil . Pod tím heslem commandant de l'Air au Levant a Armée de l´Air au Levant jsem hledal taky, pak jsem přešel k těm generálům - co kdyby...Tak už to holt někdy je.
Honza M. 24.2.2016 18:07 - č. 1444
Honza M. Možná je chyba hledat ho mezi generály. Po pár minutách gůglení jsem našel pár jmen lidí, co zastávali post commandant de l'Air au Levant:
colonel de l'Hermite, 1934-1936
colonel Roques, 1937-1938
colonel Alamichel, 6.3.1940-
général Jannekeyn, 14.7.1940-1942

Zrovna velitele za rok 1939 se mi najít nepodařilo ale zdá se, že před Jannekeynem veleli letectvu v Sýrii samí plukovníci.
Krojc 23.2.2016 19:20 - č. 1443
Krojc Když jsem psal článek o Besarábii, zmínil jsem se v něm o generálovi velícímu jednotkám Armée de l´Air v Syrii, který je v sovětských pramenech uveden ve fonetickém přepisu jako Жюно Ж.

I když jsem dva měsíce pátral v britských i francouzských pramenech -hlavně na atf40.forumculture.net, kde je seznam francouzských generálů (včetně dat povýšení) za minulé století asi 3800, nikoho podobného jsem nenašel.

Nemáte někdo tip, kde hledat? Já už nemám nápady. Díky předem .
Honza M. 18.5.2011 11:53 - č. 1442
Honza M. Jestlipak někoho někdy napadne uspořádat výstavu obrazu československých generálů?
Většina našich předválečných důstojníků absolvovala technické školy (střední i vysoké) a tam se učilo i kreslení. Dnešní mládež používá všelijaké designové programy a pak to vytisknou na barevné tiskárně, ale tehdejší architektonické a jiné technické návrhy byly skutečná umělecká díla!
spelter 18.5.2011 08:27 - č. 1441
spelter www.novinky.cz/domaci/233686-ve-veznici-na-b...

Trochu pro odlehčení, lepší téma pro tohle mě nenapadá..
Honza M. 29.4.2011 17:58 - č. 1440
Honza M. Zcela nezvykle obrátím pozornost k českému generálovi - jde mi o Sergeje Ingra a jeho poválečné obvinění z vojenské zrady a napomáhání nepříteli (www.fronta.cz/dotaz/sergej-ingr). Ve Vojenských osobnostech odboje se píše, že byl obviněn z něčeho, co nikdy nespáchal a že vojenský soud uznal, že obvinění jsou nepodložená (obvinění však není specifikováno).

Teď jsem však narazil na informaci, že podstatou obvinění bylo, že Ingr a Neumann měli po porážce Francie vyhlásit demobilizace čs. vojska. Ze zrady byl proto prý obviněn už v Londýně v r. 1940/41, ale tam se vše zahrálo do autu, ale byl znovu obviněn po ustavení vlády na osvobozeném území. Řízení však bylo prý zastaveno na pokyn prezidenta (ne soudem).

Víte o tom někdo něco bližšího? Tj. jak o té údajné demobilizaci, tak i o tr. řízení v londýnském exilu?
siglufjordur 28.4.2011 11:30 - č. 1439
Maršál Mannerheim,je do dneška brán ve své zemi jako národní hrdina a to i u mladé generace.Finové jsou na něj právem hrdi.
karaya1 24.2.2011 13:55 - č. 1438
karaya1 Něco z východní fronty: maršála Bagramjana, rodáka z Karabachu, mají v Arménii stále dost v úctě. Jmenuje se po něm jedna z hlavních jerevanských tříd, na které také stojí jeho jezdecká socha vzhlížející k arménskému symbolu, hoře Ararat. I když nevím, jestli jsou tradicionalisti zrovna dvakrát šťastní, že veliká budova pár kroků za a nad sochou (není na fotkách) je nyní Americká univerzita v Arménii
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
ja_62 27.10.2010 18:53 - č. 1437
ja_62
dead man napsal v č. 1434:
"tak ten starej Moffet byl celkem fanda do vzducholodí, ne?"
Admirál Moffett byl jakožto první hlava Bureau of Aeronautics u základů prakticky všeho spojeného s námořním letectvím v USN, jak z letadlových lodí tak i vzduchoplavby lehčí vzduchu.
ja_62 27.10.2010 18:43 - č. 1436
ja_62 William A. Moffett jr. dokonce snad také dosáhl hodnosti kontraadmirála, ale asi až někdy po válce?
Krojc 25.10.2010 00:15 - č. 1435
Krojc Jeho synáček zase do mořolodí .
dead man 24.10.2010 21:20 - č. 1434
dead man No tak ten starej Moffet byl celkem fanda do vzducholodí, ne?
ja_62 22.10.2010 16:58 - č. 1433
ja_62
dead man napsal v č. 1432:
"en.wikipedia.org/wiki/William_A._Moffett
Jako tenhle?
"
Existenci jiného admirála Moffetta si nevybavuji.
dead man 17.10.2010 22:01 - č. 1432
dead man
ja_62 napsal v č. 1431:
" - a když se to tak vezme, pomohl těm v US Navy, kteří chtěli námořní letectví rozvíjet, ovšem v rámci námořnictva a v jeho prospěch - např. admirálu Moffettovi - "
en.wikipedia.org/wiki/William_A._Moffett

Jako tenhle?
ja_62 15.10.2010 17:50 - č. 1431
ja_62 www.aerofiles.com/ostfriesland.html
tinyurl.com/33ng2qx
www.history.navy.mil/library/online/navybomb2.htm

Ještě pár odkazů k průběhu onoho Mitchellova bombardování bitevní lodi Ostfriesland - vzhledem k omezením na kterých trvalo námořnictvo (zejména začít bombardování nejprve menšími bombami aby bylo možné obhlédnout míru škod) asi nebyly bezprostřední výsledky o mnoho cennější než zjištění že lze potopit nepochyblivou bitevní loď, na které nejsou podniknuty nejmenší kroky k záchraně - přičemž vodu nabírala již od prvního dne testů.

Mitchellovo tvrzení že byla s konečnou platností dokázána nadřazenost letadla nad bitevní lodí pak třeba mně zní poněkud nadneseně - a když se to tak vezme, pomohl těm v US Navy, kteří chtěli námořní letectví rozvíjet, ovšem v rámci námořnictva a v jeho prospěch - např. admirálu Moffettovi - kteří vždy mohli upozornit na to, že pokud potenciál letectva nevyužije námořnictvo samo, může dojít k tomu, že o svá letadla přijde - buď ve prospěch možného samostatného letectva, případně i hůř - armádního.

(Pro zajímavost - dobový článek z prvního dne cvičných útoků: tinyurl.com/3a2tqjg [pdf])

(Možná jsem měl vložit spíše do "Bombardování" - vzhledem k odkazům - ale nechce se mi dál diskusi tříštit.)
ja_62 13.10.2010 16:18 - č. 1430
ja_62
Algernon napsal v č. 2039 (Téma: Válka v Tichomoří 1941 - 1945): [téma č. 93 - přísp. č. 2039]
" É — připomenul bych „Billy“ Mitchella.)"
ja_62 napsal v č. 2041 (Téma: Válka v Tichomoří 1941 - 1945): [téma č. 93 - přísp. č. 2041]
"ale předběžně bych, mimo téma, podotknul že Billy Mitchell byl postaven před válečný soud poté co (dva dny po pádu ZR-1 Shenandoah) v tisku označil činitele ministerstev války a námořnictva, kteří nesouhlasili s jeho názory na vojenské letectví, za "neschopné, kriminálně zanedbávající své povinnosti, a vykonávající je téměř zrádným způsobem" - nikoliv za své experimenty v oblasti bombardování."
Algernon napsal v č. 2042 (Téma: Válka v Tichomoří 1941 - 1945): [téma č. 93 - přísp. č. 2042]
"…pokud by to byl býval (…) neprezentoval v tisku?"
...
"No, patrně i řekněme jiný přístup (řekněme získat širší podporu i ve vlastních řadách) by mu spíše pomohlo, než ublížilo."
"
Tom napsal v č. 2043 (Téma: Válka v Tichomoří 1941 - 1945): [téma č. 93 - přísp. č. 2043]
"V případě gen. Mitchella šlo ale o příslovečnou poslední kapku. Toho neměli hlavouni rádi už docela dlouho a dočkali se velice vhodné příležitosti. "
Velitel US Army Air Service, generálmajor Mason Patrick se snažil svého zástupce nějak "krotit", zejména tím, že mu ubíral pravomoci a povinnosti a posílal na inspekce jednotek, posléze i na cestu do Evropy za účelem získání zkušeností (tam se ve svých názorech po setkání s Douhetem jen utvrdil), čímž získaný volný čas Mitchell využíval k dalšímu rozviřování své veřejné kampaně. Přičemž Mitchell nejen chtěl nezávislé letectvo, ale i letectvo jednotné, kterému by například byly podřízeny i letadlové lodě. (Což všechno zdůvodňoval tím, že letecké bitvy nemají nic společného s bitvami námořními a pozemními - což plně neplatí ani dnes.)

Přičemž (což zase nebývá tak zcela neobvyklé u visionářů jdoucích za svou pravdou) viděl v těch, kdo s jeho názory nesouhlasili, nepřátele, a snahy vysvětlit mu, že USA nejen nehrozí bezprostřední nebezpečí, ale že ani ekonomická situace není taková aby bylo možné jeho vise uskutečnit, považoval za "spiknutí konservativních generálů a admirálů hledajících argumenty pro svou strnulost".

Takže není zas tak překvapivé, že když vypršelo jeho funkční období zástupce velitele USAS, nebyl jmenován znovu, a ve své permanentní hodnosti plukovníka (brigádním generálem byl na dobu výkonu funkce) přeložen do Texasu.

Čímž to z hlediska jeho nadřízených mohlo skončit - třeba ani publikace jeho knihy "Winged Defense", kde dál rozváděl své názory, žádné reakce z oficiálních míst nevzbudila.

Mitchellovo prohlášení u příležitosti zkázy Shenandoah svědčí o tom, že nějakou konfrontaci spíše vyhledával (možná s cílem dostat své názory do centra veřejného zájmu - fakt je ten, že Mitchell se následně u soudu snažil obhájit své odborné názory, zatímco obžalobě šlo spíše o formu jakou je v daném případě presentoval), zejména tam reaguje na prohlášení ministerstva námořnictva, že některá nedávná letecká neštěstí svědčí o přetrvávasjící nespolehlivosti letecké techniky, zatímco on je přisuzuje výše citované kriminální neschopnosti některých činitelů.

O roli tisku v celé záležitosti netřeba mít iluse - novináři věděli, že Mitchell, dotázán jakožto expert, vydá nějaké kontroversní prohlášení, ale Mitchell během příslušné tiskové konference ještě rozdal novinářům cyklostylované kopie svých výroků aby měl jistotu, že ani slůvko nezůstane nepovšimnuto.

Přičemž ten styl výroků, které použil vůči těm kdo s ním nesouhlasili, asi už vybočuje z mezí sporu odborné povahy, kdy na některou otázku mohou být různé názory.

Ironií zůstává, že Patrick měl víceméně stejné cíle, jen volil k jejich dosažení postupných kroků, resp. když nedosáhnul vzniku samostatného letectva, spokojil se se vznikem autonomního USAAC.
Dzin 22.4.2010 20:55 - č. 1429
Dzin Jak píše ja_62. On přeci jen onen odpor německé generality byl poválečnými vzpomínkami dost nafukován.
ja_62 20.4.2010 12:45 - č. 1428
ja_62 Takhle, já bych přece jen myslel, že pokud se proti němu nepostavili "politicky" ale jen v oblasti vojenství, tak i po atentátu by Hitlerovým generálům stále spíše hrozila újma pouze na postavení a požitcích než jiná.
1-20 z 1214
1 2 3 4 >>
Po

Diskuzní forum