Filmy a dokumenty o 2. světové válce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
321-340 z 5380
<< 14 15 16 17 18 19 20 >>
Po
Z 4.9.2011 00:39 - č. 5952
Z
Algernon napsal v č. 5951:
"střiženo notně poblytycky korektními „Letci z Tuskegee“."
Co je na nich po týhle stránce tak špatnýho?
Tom 2.9.2011 09:30 - č. 5950
Tom
MartinCBR napsal v č. 5945:
"tak na niečo sa len predsa môžeme tešiť aj keď to nieje úplne môj štýl tak niečo z 2 sv. tu bude predsa www.csfd.cz/film/224121-red-tails/videa/filt..."
Málem jsem si smíchy cvrknul, když parní lokomotiva vybuchla v plamenech, to je fakt prdel
guano 2.9.2011 09:10 - č. 5949
guano Byl jsem se podívat, když to v Milovicích točili. Vidět B-17 s Mustangama jako doprovod stálo za to, ať už z toho ve filmu udělají cokoliv
Dzin 1.9.2011 22:57 - č. 5948
Dzin O tom nepochybuji. LAe prostě se mi ty letadla v traileru moc nepozdávají...
karaya1 1.9.2011 19:06 - č. 5947
karaya1 Já si počkám na film a pak budu soudit. Podle traileru toho člověk moc nepozná - může se stát, že v něm jsou všechny dobré momenty filmu (případně se podle traileru film natočí, viz Machete ), nebo naopak výsledek neskutečně překvapí. Na první pohled mě to nijak nenadchlo, počkám si na kino.

Ohledně efektů jsem nedávno viděl toto video, aneb co všechno dnes jde udělat:

Dzin 1.9.2011 15:48 - č. 5946
Dzin Nevím, ty počítačový efekty mi přijdou spíše dost nerealistické, takové nic moc...
MartinCBR 1.9.2011 11:40 - č. 5945
tak na niečo sa len predsa môžeme tešiť aj keď to nieje úplne môj štýl tak niečo z 2 sv. tu bude predsa
www.csfd.cz/film/224121-red-tails/videa/filt...
igorg 14.8.2011 00:31 - č. 5944
igorg Můj tip: Nikita Michalkov, Unavení sluncem 2 (2010), mimo jiné filmy
Honza M. 31.7.2011 09:45 - č. 5942
Honza M.
Dzin napsala v č. 5941:
"Lidicím je věnována hlavní pozornost a prakticky výhradně se mluví jen o nich."
To bohužel osud Ležáků od samého počátku - v dokumentech publikovaných k heydrichiádě je mj. hlášení SD, podle kterého se obyvatelstvo (hl. německé) domnívalo, že Ležáky jsou jen mediální tah k zastrašení Čechů, ale žádná vesnice ve skutečnosti vypálena nebyla, protože Ležáky nebyly v lexikonu obcí (byly součástí obce Louka).

Dalším důvodem je, že Ležáky skutečně nebyly Lidicím rovnocené ani z hlediska historické paměti - Lidice byly obcí s farním kostelem, samosprávu, školou, spolkovou činnost atd., zatímco Ležáky tvořilo pár domů vzniklých v okolí ležáckého mlýna (je tu tudíž i markantní rozdíl v historické dokumentaci).

Dále je tu ten níže diskutovaný "živý pomník" - válku přežilo asi 140 dospělých lidických žen, které se postaraly o udržení památky své obce, zatímco z ležácké osady přežily jen dvě děti, dané po válce na vychování jinam.
Dzin 30.7.2011 22:04 - č. 5941
Dzin Ležáky bohužel doplácejí na "medializaci" Lidic. A tím nemyslím tento film, ale to co bylo doteď. Popravdě, Lidicím je věnována hlavní pozornost a prakticky výhradně se mluví jen o nich. Sice se vždy řekne, že byly i Ležáky, ale říká se to jaksi mimochodem.
bush 30.7.2011 16:29 - č. 5940
bush Navíc si ten film nárokuje úplnné zpracování předlohy: původního příběhu pamětníka. Začíná v první nebo ve druhé republice a končí až po válce. V proudu vyprávění se nenachází jediné "bílé místo" (napadá mě jedině otázka, kam odvezli toho německého falzifikátora/Rodenova spoluvězně, i když i v tomto ukázal film hodně). Proto si myslím, že film postrádá skutečného příběhového napětí, je příliš okatě předvídatelný a plochý (pouze jedna dějová linie).

Skutečným "bílým místem" se stávají Ležáky ponechané svému osudu bez vlastního památníku.
bush 30.7.2011 09:02 - č. 5939
bush Nechtěl jsem Homéra, jak je běžně chápán, ať už autoři nebo jeden autor, podceňovat. Přirovnání Lidic k němu jsem nadsázkou mínil ve způsobu zachycení reality (druh realismu nebo ona "mimesis", chceš-li). Uběhlo-li od doby vzniku oněch dvou slavných eposů již skoro 30 století, očekával bych od současného zpracování skutečnosti jiný způsob než ten připomínající Homerův absencí perspektivy; vše se odehrává v popředí a v přítomnosti - "rovnoměrně objektivní přítomnosti", abych doslova citoval Ericha Auerbacha a jeho Mimesis. Abych se to pokusil vyjádřit ještě přesněji, měl jsem na mysli způsob podání příběhu, na kterém Lidice stojí. Homérské mi na něm přijde, že příběh probíhá prakticky (výjimkou jsou Rodenovy vzpomínky na to, jak přesně bodnul svého syna) neustále v přítomném čase a vsuvky či odkazy se opět odehrávají v onom "teď" - Rodenův pobyt ve vězení, Heydrichův koncert atd. Za každou cenu je tedy dodržena chronologie jednotlivých dějů; vše plyne v jednom dějinném pohybu; nic není pouze částečně osvětleno, naopak každý detail je součástí tohoto toku - film postrádá neprobádaných míst (dále třeba hlubší symboliky). Toto bych označil za homérské. Neznamená to, že se mi Homér nelíbí! Řadil bych ho ke svým oblíbeným klasickým dílům.
Z 29.7.2011 16:13 - č. 5938
Z
bush napsal v č. 5930:
"Ten film mi způsobem zpracování námětu připomíná Homérovo vylíčení Trojské války. Všechno, co se událo je řečeno, ukázáno nebo zjeveno. "


Autora, anebo jejich kolektiv, jenž je v dějinách literatury znám jakožto Homér, bych nijak nepodceňoval, používá až překvapivě sofistikované vyprávěcí postupy, zejména ve svém líčení některých rozmíšek a šarvátek v průběhu jisté vleklé, a pro útočníka nikoliv zcela úspěšné, vyloďovací a obléhací operace, přičemž ani v průběhu popisu peripetií návratu jednoho z jejích účastníků do jeho domácí posádky se zdaleka neomezuje výhradně na přímočará a jednoznačná tvrzení "takhle a nejinak to všechno bylo" a vyčerpávající popisy - toto možná bude spíš otázka našich předběžných konvenčních vědomostí pocházejících ale z jiných zdrojů, kteréžto skutečně náleží jinému žánru než hrdinský epos (cf. balkánský krvák), který se bez popisu činů postav z podstaty neobejde.

Fakt je ten, že autor je limitován tím, že k disposici jako výrazový prostředek má ve své době zejména přímou řeč postav, ale jinak je charakterisuje většinou nepřímo, popisem jednání hrdinů, nikoliv autorským komentářem (který se omezuje vlastně jen na epiteta za jejichž pomoci je uvozována přímá řeč).

(Já toto pak smažu)
Vajlaj 27.7.2011 20:02 - č. 5937
Ahoj...nevíte prosím někdo o filmu nebo dokumentu o německých parašutistech ??? Díky mockrát :)
bush 27.7.2011 12:25 - č. 5936
bush
Honza M. napsal v č. 5935:
"V závěru zazněl jeden krásný dialog (z asi tří, které mi utkvěly v paměti): "Ty jim chceš dělat živý pomník?" - "Někdo by ho dělat měl.""
Očekával bych ovšem, že pokud to nemá být jen pomník Lidic převedený na filmové plátno, což se podle mě stalo, očekával bych lepší filmové zpracování příběhu, včetně kvalitnější kamery atd. Kam se Lidice hrabají na Protektora. První je prostě jen připomínkou a pomníkem, zatímco druhé má nápad (s příběhem pracuje) a na český film nevídaně kvalitní provedení (kamera apod.).

Přirovnal bych to k slušně odvedené řemeslnické práci. Jenže film považuju za umění, a proto bych čekal víc než plně dokumentační filmové zpracování (Homér bez poetiky ve filmu).
Honza M. 27.7.2011 11:48 - č. 5935
Honza M.
bush napsal v č. 5930:
"Jako divák jsem naprosto zklamán"
Já jsem byl na Lidicích v sobotu, ale ještě to zpracovávám
Nemohu říct, že jsem byl zklamán (moje kamarádka, která se jinak dojímá při každé blbně, ovšem zklamaná byla, že se slza drala do oka teprve při pohledu na dětské ručičky v "dušegubkách"), ale fakt je, že jsem očekával víc.
Protože jsem nějaké promo materiály moc nesledoval, v začátku filmu jsem se docela ztrácel (kdo s kým) a rozhodně mne film nedokázal vtáhnout do děje a měl jsem pocit, že sleduji nějakou hranou rekonstrukci v TV (seděl jsem v multikině). Taky Detlef Bothe se Loydovu Heydrichovi prostě nevyrovná. Co se opravdu líbilo byl vlastní atentát, který jsem si opravdu užil (i když šlo o dotočku, velmi slušné) a následný hon na pachatele (a hledání "důkazu"). Vlástní masakr v Lidicích už byl slabší; nemohl jsem si s lítostí nevzpomínat na Waydovu Katyń. Oddělení dětí od matek se ani zdaleka nevyrovnalo srdceryvným scénám, které před pár lety předvedla sociálka před TV kamerou (a při škrabání zamalovaných oken jsem se pousmál - že by žádnou ženu nenapadlo použít loket?) Rodenův návrat "domů" patřil k tomu lepšímu, stejně jako poválečný "pietní" akt. Závěrečné titulky - no o těch snad pomlčet - jestliže u titulků takového filmu přemýšlím, jestli ty holky v baretech patří k Haganě nebo nějaké latinskoamerické policii, pak není vše úplně v pořádku (s filmem, ne se mnou )
bush napsal v č. 5934:
"Podle mě filmy tohodle typu nejsou moc zapotřebí."
V závěru zazněl jeden krásný dialog (z asi tří, které mi utkvěly v paměti): "Ty jim chceš dělat živý pomník?" - "Někdo by ho dělat měl."
bush 25.7.2011 22:43 - č. 5934
bush Mě to právě zklamalo. Podle mě filmy tohodle typu nejsou moc zapotřebí. Třeba to bude tim, že nemám rád historický velkofilmy.
egli 25.7.2011 22:14 - č. 5933
egli Mě Lidice nezklamaly. Že šel režisér na jistotu mi u tohohle filmu nějak nevadilo. Experimenty jsem neočekával - naopak! - dost jsem se obával, aby se do nějakých nepouštěl.
bush 25.7.2011 21:55 - č. 5932
bush Mám na mysli nejmenší detaily. Neodhadl jsem jenom chvíli, kdy zastřelí ten hlavní "pár" a při zvuku výstřelů jsem s sebou trhnul.

Nemůžu si pomoct, ale ten surovej příběh, který měl velký potenciál, se rozplynul v plochém dokumentačním eposu. Přirovnal bych to ke Králově řeči, která byla sice "historicky nepřesnější", nicméně alespoň o trochu divácky náročnější.
egli 25.7.2011 21:37 - č. 5931
egli
bush napsal v č. 5930:
"Proto jsem prakticky ve třetině filmu věděl, co bude následovat a už v půlce jsem chtěl odejít."
Skutečně až "ve třetině filmu"? Tomu nevěřím.
Neumím si moc představit diváka, který by nevěděl, co bude ve filmu Lidice následovat.
321-340 z 5380
<< 14 15 16 17 18 19 20 >>
Po