Anthropoid - atentát na Heydricha

• Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
81-100 z 1027
<< 2 3 4 5 6 7 8 >>
Po
Honza M. 1.12.2013 18:14 - č. 1059
Honza M. Chtěl bych se zeptat na takovou triviální věc, kterou se mi nicméně nedaří nikde dohledat:
Která německá jednotka, prováděl akci v Lidicích, především střílení lidických mužů??

V českých publikacích se všeobecně uvádí, že šlo o příslušníky policie (Schutzpolizei) z Halle a.d.Saale, Heydrichova rodiště. Někdy se dokonce tvrdí, že do Lidic vážili cestu speciálně kvůli tomu střílení (viz např. iDnes: tinyurl.com/pofbzz5).

Nedávno jsem však na Forum der Wehrmacht narazil na informaci, že Polizei-Bataillon 315, který v roce 1941 působil v Brně, pocházel právě z Halle, kde byl zformován. Nemohl se tento prapor, nebo jeho část vyskytovat v protektorátě i v roce 1942? Popřípadě jiná jednotka zformovaná v Halle, která už tu byla, tedy místo toho, aby sem jezdila speciálně kvůli tomu "si zastřílet"?
Polata 27.10.2013 06:45 - č. 1058
Prý nejlepším dílem první časti dnes začínající série České století je Bomba pro Heydricha s Ivanem Trojanem v roli Frantiska Moravce
Krojc 19.6.2013 16:40 - č. 1057
Krojc Kdo má možnost, ať se podívá:
www.novinky.cz/vase-zpravy/stredocesky-kraj/...
Polata 27.5.2013 13:36 - č. 1056
Dnes uplynulo již 71 let od hrdinského činu.

Z níže zmíněné publikace (Vojtěch Šustek: „Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava“
přineslo dnešní aktuálně.cz téměř kompletní obrazovou přílohu

aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2013/...
spelter 26.4.2013 15:02 - č. 1055
spelter Odkaz k předchozímu

www.novinky.cz/domaci/300336-pri-rekonstrukc...
Polata 26.4.2013 13:43 - č. 1054
Aktualita
V rodném domě výsadkáře Kubiše se našly jeho unikátní fotky a dokumenty
Unikátní předválečné fotografie, dopisy či části vojenského stejnokroje se našly v Dolních Vilémovicích při opravě rodného domu Jana Kubiše, jednoho z atentátníků na říšského protektora Reinharda Heydricha. Předměty se našly pod schody na půdu.
"Během rekonstrukce se odhalily přímé památky na Jana Kubiše. Jsou to věci, které pro celou Českou republiku mají velký význam. Je to velmi unikátní," uvedl ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.
Rodný dům Jana Kubiše se po opravě otevře veřejnosti, bude v něm stálá výstava o výsadkáři. Obec na rekonstrukci domu vypsala sbírku.
"Během tří let jsme získali necelé dva miliony. Rekonstrukce je z osmdesáti procent hotová," uvedla starostka Dolních Vilémovic Jitka Boučková.
Expozici po dokončení rekonstrukce připraví Vojenský historický ústav. Nalezené předměty budou nejprve restaurovány. "Významná většina z nich se vrátí do Dolních Vilémovic," uvedl pracovník ústavu Michal Burian.
egli 13.4.2013 13:31 - č. 1053
egli
Polata napsal v č. 1052:
"Vojtěchem Šustekem : „Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava“"
Doplním, že vyjdou tři díly, první již vydaný díl obsahuje dokumenty týkající se samotného atentátu a jeho vyšetřování (včetně Pannwitzovy závěrečné zprávy s obrazovou přílohou) a situační zprávy velitele bezpečnostní policie a SD o pátrání po pachatelích.

Další díly budou obsahovat: situační zprávy SD o celkové situaci a náladě obyvatelstva, dokumenty o propagandistické kampani, dokumenty o represích a popravách, hlášení pořádkové policie o provedených raziích.

Zájemcům doporučuji koupi přímo z AHMP, kde je cena výrazně levnější:
www.ahmp.cz/index.html?mid=65
Polata 1.4.2013 15:52 - č. 1052
Ne snad přímo na pultech všech knihkupectvích – ale přesto dobře dosažitelné - se objevily dvě nové publikace k tématu Atentátu. Jsou spíše určeny pro zájemce o hlubší studium.
První z nich vydal Historický ústav ČSAV, Praha 2012, Vojtěch KYNCL – "Bez výčitek …, Genocida Čechů po atentátu na Reinharda Heydricha".
Kniha pečlivě rekonstruuje (nejen) německou odvetu po atentátu. A to po všech stránkách - faktograficky, právně, organizačně, statisticky, administrativně, psychologicky , včetně obsáhlého vyšetřování členů Schupo v ČR, NSR a NDR.
Okrajově se zmiňuje i o řadě drobností z vyšetřování -např. pro mne byla neznámá zmínka o tom, že na místě atentátu byla nalezena pasová fotografie drážního zaměstnance Folejtara atd.

S ročním zpožděním vydal Archiv hlavního města Prahy první z celkem tří plánovaných svazků edice historických dokumentů sestavených Vojtěchem Šustekem : „Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava“ . Veškeré dokumenty jsou představeny v původním jazyce, nečeské pak dále v překladu. Velmi rozsáhlá publikace (jen první svazek má ne méně než 1000 stránek) dává asi poprvé do rukou i laické veřejnosti všechny dostupné dobové psané archiválie, jenž dosud čtenáři znali jen prostřednictvím citací v populárněji podaných knihách. Autor v úvodu ozřejmuje, že jeho záměrem bylo doplnit již vydané obrazové dokumenty pana Čvančary tak, aby byly doplněny i dokumenty listinné.
Na desetiletí se tak tento sumář existujících zachovalých archiváliích jistě stane trvalým zdrojem faktografických údajů. A to nejen pro širší odbornou veřejnost .
Honza M. 16.2.2013 10:10 - č. 1051
Honza M. Ve sborníku Východní Morava 2012 je článek dvojice P.Odehnal - P.Šrámek: "Josef Valčík v paměťových institucích Zlínska."

Mimo jiné se tam píše o kufru s Valčíkovou pozůstalostí, kterou po válce dostali příbuzní a dnes je v muzeu ve Valašských Kloboukách. - Věděli jste například, že Valčík si v Británii dopisoval s (nejméně) deseti dívkami?
egli 31.12.2012 10:40 - č. 1050
egli Je možné, že se protektorátní koruny daly získat prostřednictvím bank v neutrálních zemích obchodujících s protektorátem. Proč by vlastně měli Němci bránit výměně svých mimo obsazenou Evropu bezcenných peněz za tvrdou měnu?

Náhodou jsem narazil na zprávu čs. zpravodajce M. Hanáka z Istanbulu 2. prosince 1943, který se tu setkával s pravidelně sem zajíždějícím pracovníkem Škodovky A. Brabcem, kde se píše:
Dodávám, že Brabec přijede znovu do Turecka, bude-li to možné v lednu 1944. Je ochoten přijati v Turecku turecké libry a vyplatiti jich protihodnotu v korunách příbuzným těch zahraničních spolupracovníků, kteří by projevili o to zájem. Kurs jedna Ltqs = 40 K, místo oficielního kursu K 23.
Z toho vyplývá, že existoval nějaký oficiální kurs a že Hanák měl zájem o výměnu peněz pouze pro účely zaslání podpory příbuzným zahraničních odbojářů. Výměna pro jiné účely se asi dala zařídit jinak a jednodušeji.

-------
Menší obnosy se pak daly získat do dubna 1941 i přímo (přímé spojení přes železniční odbojáře do Jugoslávie) a poté výměnou od pracovníků různých exportních firem vyjíždějících do neutrálních zemí (Švýcarsko, Švédsko, Turecko...).
Ondřej Kolář 31.12.2012 10:24 - č. 1049
oisean napsal v č. 1048:
"Měli přeci spojky v protektorátu, kteří finančně a materiálně pomohly."
Mnohdy naopak parašutisté s sebou z Británie přinášeli peníze na finanční podporu domácího odboje. Např. skupina ANTIMONY měla předat půl milionu korun. Podobný princip fungoval i u výsadků na dalších okupovaných území. Detaily o opatřování příslušných měn se mi při zběžném prohledání knihovničky bohužel nepodařilo zjistit.
oisean 30.12.2012 07:32 - č. 1048
oisean Twiggy:Já osobně si myslím,že veliké obnosy ani s sebou neměli.Měli přeci spojky v protektorátu, kteří finančně a materiálně pomohly.Ale je to moje doměnka.
Twiggy 29.12.2012 21:37 - č. 1047
Twiggy Jak to bylo s pěnezi, které přivážely s sebou výsadkové skupiny.
Cizí měny bych pochopil, ale kde v Anglii sháněli větší obnosy protektorátních korun?
Díky
Honza M. 19.10.2012 10:24 - č. 1046
Honza M. Na to, že Klein objížděl 3 vozy tramvaje upozorňoval E.Stehlík současně s teorií, že nejprve Kubiš hodil bombu a pak teprve se Gabčík pokoušel střílet. Ovšem pokud si vzpomínám, Stehlík to interpretoval jako důvod, proč zazmatkovali parašutisté a atentát málem selhal.
spelter 19.10.2012 09:07 - č. 1045
spelter zpravy.idnes.cz/nova-zjisteni-k-atentatu-na-...

Historici získali nové indicie o tom, že se útok na Reinharda Heydricha odehrál jinak, než se dosud myslelo. Řidič říšského protektora se vyhýbal hned třem tramvajím. Navíc po útoku zazmatkoval. I díky tomu se atentát zdařil.

Arny 27.9.2012 19:43 - č. 1044
Arny Zvu Vás všechny na Mělník do Regionálního muzea, kde ode dneška do 28.října probíhá výstava o R.Heydrichovi v souvislosti s mělnickými občany a Sokoly. Já míním, že je to výstava velmi zajímavá a pokud budete vědět více, než je uvedeno na deskách, já nebo historik muzea rádi přijmeme Vaše dodatky nebo připomínky. Tak neváhejte a hurá na Mělník
Honza M. 7.9.2012 21:56 - č. 1043
Honza M.
ja_62 napsal v č. 1042:
"Heydrich byl už v předválečné době znám zahraničním korespondentům v Berlíně"
K té "pozitivní publicitě" (jak pro koho) patřilo, že od Anšlusu byl angažován v Interpolu a od začátku války do smrti byl i jeho prezidentem.
ja_62 7.9.2012 18:26 - č. 1042
ja_62 Já jsem to v červnu hledal taky, abych se přiznal, ale Canarise jsem nenašel. (A navíc Heydrich byl na obálce Time v týdnu mezi Šapošnikovem a Yamashitou - tj. ve společnosti z hlediska významu více než důstojné.)

On Heydrich byl už v předválečné době znám zahraničním korespondentům v Berlíně, a to minimálně od "Noci dlouhých nožů" - tj. negativní publicitu pro něj nemusel nikdo vytvářet až po vypuknutí války; zatímco Canaris spíše zůstával v pozadí.
Honza M. 7.9.2012 11:52 - č. 1041
Honza M.
ja_62 napsal v č. 1039:
"Můj osobní názor v tom je, že i z toho celospojeneckého hlediska byl Heydrich přinejmenším stejně významný jako Canaris."
Tak mne napadá, měl vůbec Canaris svůj potrét na titulní stránce některého spojeneckého časopisu? Jestli ne, tak chápu, že i z hlediska politického a propagandistického by byl Heydrich pro Spojence významnějším terčem. www.time.com/time/covers/0,16641,19420223,00.html
Polata 7.9.2012 09:24 - č. 1040
Pár údajně aktuálních infrormací o hledání Heydrichova vozu ...

auto.idnes.cz/vzacne-zavodni-auto-union-zisk...
81-100 z 1027
<< 2 3 4 5 6 7 8 >>
Po

Diskuzní forum