Anthropoid - atentát na Heydricha

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 1020
1 2 3 4 >>
Po
egli 29.9.2018 16:27 - č. 1136
egli I "Naše vojsko" prodává prý "sběratelská" trička a hrnky s Heydrichem.
Honza M. 29.9.2018 15:46 - č. 1135
Honza M. Koukám, že nové filmy o atentátu (Anthropoid a HHhH) spustily merchandising, jaký tu nebyl snad časů Star Wars. Je libo figurku Heydricha?
www.dragon-models.de/1-6/WW-II-Achsen-Figure...

Při platbě předem bude v balení jistě ještě umělohmotný esesáček zdarma...


Honza M. 26.7.2017 22:07 - č. 1134
Honza M. Z památníku Heydrichiády někdo vykradl pokladničku dobrovolných příspěvků. Ruky zlámat takovému fašounovi!

Škoda jen, že video nezveřejnili hned, jak se to zjistilo. Jestli to byl cizinec, tak už je dávno v tahu


Twiggy 30.6.2017 19:01 - č. 1133
Twiggy
chafre napsal(a) v č. 1129:
"Spíš mne v souvislosti této diskuze napadla jiná věc. Byl alespoň nějak rámcově vypracován nějaký plán "co potom" ? Tedy jestli kluci měli alespoň obecně povědomost či rady z Londýna co mají dělat až RH zabijí ?"

Např. v instrukci škpt. Šustra, v níž se hovoří o předpokládaném průběhu akce se dočteme:

„Podle situace musíte po provedení úkolu zůstati jistou dobu skryti a pak dejte o sobě vědět někomu
z lidí, jejichž adresy jste dostali. Nechoďte k těmto lidem však sami, pošlete osobu třetí, nebo si smluvte
heslo. ...
Po provedeném úkolu a pozdějším vyhledání Vás našimi lidmi, k čemuž jim bude podle situace dán
pokyn, odevzdáte zbytek peněz naší domácí organisaci a budete jí podle Vašich nejlepších možností plně
nápomocni v její odpovědné a pro náš stát a národ nejvýše důležité práci.“
Honza M. 26.6.2017 07:43 - č. 1132
Honza M. Při sobotní pietní akci u památníku osady Ležáky se paní místopředsedkyně senátu rozhořčila nad tím, že Ležákům se v médiích věnuje menší pozornost, než například Lidicím.

Přitom některé zásadní okolnosti rozdílu mezi Lidicemi a Ležáky ve svém projevu sama zmínila: až do června 1942 jméno Ležáky skoro nikdo neznal, byla to prostě jen osada kolem mlýna, společenským významem nesrovnatelná s vesnicí se zavedenými institucemi (farní kostel, škola, Sokol, hasiči ... dokonce i kapela, co nahrála vlastní gramodesku), viz [téma č. 28 - přísp. č. 5942]. Další okolností je, že obyvatelé Ležáků poskytovali podporu parašutistům - a míst vypálených nebo podobně postižených např. za podporu partyzánům bohužel do konce výrazně přibylo (www.fronta.cz/dotaz/masakry-v-ceskych-obcich) . Odvetných akcí podobného druhu se bohužel dopouštělo více válčících stran.

Avšak vypálit vesnici a povraždit její obyvatele pod vymyšlenou záminkou, natočit si to na film a pyšně to všechno vykřičet rádiem do světa, to byla ohavnost unikátní i na nacistické poměry a to činí osud Lidic výjimečný v kontextu celé okupované Evropy.
Algernon 18.6.2017 12:29 - č. 1131
Minulou neděli, 11. června, Český rozhlas vysílal pásmo „Den s Anthropoidem“
www.rozhlas.cz/program/portal/#/1/2017-06-11
www.rozhlas.cz/dvojka/radiozpravy/_themeline/3086
Ondík 15.6.2017 19:25 - č. 1130
Ondík Stačilo se jen podívat na jméno autora článku - je jím Jan Gazdík - a bylo jasno. Bohužel, tento člověk patří k tomu nejhoršímu mezi našimi "historizujícími" novináři. Začínal kdysi v "Obraně lidu", takže některá tvrzení z těch, co vypíchl Honza M., jsou v této souvislosti obzvláště pikantní. Jeho práce nejsou nikdy podepřeny vlastními znalostmi, zpravidla velmi nepřesně interpretuje nějakého historika a přidá pár svých narychlo slátaných dojmů. Nemá cenu se nad tím rozčilovat, spíše bychom jej měli litovat.
chafre 15.6.2017 16:48 - č. 1129
Co jsem zaregistroval. tak s tím začal Eduard Stehlík, kterému se nelíbilo slovo atentát, ale hlavně to "spáchat". Jeho argument byl, že spáchat něco může jen pachatel a tím se vlastně přebírá terminologie gestapa a okupačních orgánů. Osobně to pokládám za malichernost, ale pokud to pány historiky baví...
Spíš mne v souvislosti této diskuze napadla jiná věc. Byl alespoň nějak rámcově vypracován nějaký plán "co potom" ? Tedy jestli kluci měli alespoň obecně povědomost či rady z Londýna co mají dělat až RH zabijí ? Nikde jsem se totiž jaksi nedočetl jak se to mělo řešit dál. Měli se prostě jen "začlenit" do běžného života protektorátu nebo byl nějaký (alespoň teoretický) plán úniku ? Nebo jim prostě řekli, že ta letenka je jednosměrná a po akci už jen improvizovat a uvidíme co bude dál ? Jak říkám, pokud k tomu je nějaká literatura, rád si přečtu, zatím se mi nic najít nepodařilo.
Krojc 15.6.2017 15:01 - č. 1128
Krojc
Honza M. napsal(a) v č. 1127:
" Nacistická a později i komunistická propaganda naopak tajily statečnost parašutistů i řady členů domácího odboje" - tedy přesněji : Honza M. cituje z článku Nacistická klišé o atentátu bohužel dodnes fungují.
No tedy, já jsem jako student středoškolák četl Bombu pro Heydricha někdy v roce 1963 - 1964 a dodnes nemám pocit, že by mi někdo něco takového zatajoval. Drobné "úlitbičky" tehdejšímu režimu IMHO na tu dobu knize nic moc neublížily a jinak je to jak faktograficky, tak i z hlediska čtivosti a informační hodnoty docela povedená publikace. Ne každý holt ty "úlitbičky režimu" - kterémupak asi teď? - umí podat tak, aby to nebylo na škodu věci samé, jak to dokázal onen historik v Honzou M. zmíněném článku.
Honza M. 15.6.2017 14:34 - č. 1127
Honza M. Z článku Nacistická klišé o atentátu bohužel dodnes fungují, říká o "vraždě" Reinharda Heydricha historik:
Nacistická a později i komunistická propaganda naopak tajily statečnost parašutistů i řady členů domácího odboje. Například skutečnost, že sedm parašutistů, kteří se podíleli na likvidaci Heydricha, bojovalo se sedmi stovkami vojáků Waffen SS v kostele Cyrila a Metoděje po mnoho hodin až do posledního náboje.
tinyurl.com/y9hsx2pe

- Tak nevím, možná jsem vyrůstal v jiné komunistické zemi, ale před nikým, kdo minimálně viděl Sequensův Atentát, popřípadě četl některou z Amortových knih, nebo aspoň toho Ivanova, se statečný boj parašutistů proti přesile asi zatajovat nedal...

A podobně je to s tím džihádem proti slovu atentát (který se má nahradit slovem "útok"). Mjr. Karel Paleček sloužil nacistické, nebo komunistické propagandě? Protože on ten výraz atentát používal taky. Už v roce 1941, kdy se teprve plánoval...

Těžko říct, jestli se s takovým nesmyslem vytasil historik Šustek (který by poměrně rozsáhlou literaturu na téma odboje měl mít v malíčku, už s ohledem na rozsáhlou edici, kterou vydal) nebo si to vymyslel ten novinář.

A když už si stěžují na propagandu, která ovlivňuje pohled na operaci Anthropoid a provedení atentátu, měli zmínit taky toho druhého Moravce (Špión, jemuž nevěřili).
antifa 007 10.6.2017 03:19 - č. 1126
pipora24 napsal(a) v č. 1124:
"že pro parašutisty měl přijet pohřebák"

AFAIK zrovna tohle bylo - posléze - plánováno (tedy nakonec - na základě vývoje okolností - poté co bylo nutné je nějak dostat z krypty s. Cyrila a Metoděje), jen ne od samého počátku (zejména protože jejich úkryt v kryptě nebyl nějak předem výslovně plánovaný, byl to jeden z možných úkrytů), ani až tak dramaticky jak to bývá ztvárněno ve fikci.
antifa 007 10.6.2017 02:16 - č. 1125
antifa 007 napsal(a) v č. 1121:
"vzpomeňmež Ladislava Vaňka-Jindru, který i v malém českém prostředí dokázal prakticky totéž"
Honza M. napsal(a) v č. 1122:
"Rozdíl je ovšem v tom, že Vaňka-Jindru označovali mnozí za fabulátora v 60. letech"
antifa 007 napsal(a) v č. 1121:
"M. Ivanov ve svých knihách jeho tvrzení postupně začal marginalizovat, ignorovat anebo i celkem otevřeně zpochybňovat - v rámci možností."

Ne že by ne. „I rest my case,“ jak kdysi pravil Isaac Asimov.

Honza M. napsal(a) v č. 1122:
"Zatímco Kirkpatricka považují za "jediného očitého svědka" mnozí Američané dodnes"


Tak to opravdu nedokážu posoudit - v (mně známých) novějších tištěných pramenech o něm není zmínka, nevím jaké procento (z těch kdo se o to zajímají) se ještě spoléhá na ty starší/tradiční.
Honza M. napsal(a) v č. 1116:
"Interview s "jediným očitým svědkem" atentátu na Heydricha přinesl americký časopis LIFE, 22. května 1944, na str. 49 (článek Death of the Hangman):


Rozdíl pak bude i v tom kdo měl po celou tu řadu let lepší možnost/příležitost (jen čistě geograficky) ověřit si/doložit fakta. (Když pominu to, že nejspíš i u nás se možná budou vyskytovat konspiračníci stále věřící Vaňkovým tvrzením /za pomoci dlouho zdiskreditovaných "pramenů"/ - lidé už jsou takoví. )

Honza M. napsal(a) v č. 1122:
"za což mj. zřejmě může i tento amatérský filmový "dokument"

Pro někoho amatérský filmový "dokument", pro jiné "amatérský filmový dokument", zejména vzhledem k tomu jak očividné je jeho sestříhání z rúzných pramenů - filmových i statických fotografických záběrů.
Honza M. napsal(a) v č. 1122:
"A za alarmující považuji také skutečnost, že na tento "dokument" odkazuje mj. webová stránka, která konfrontuje holywoodské pojetí s "historickou realitou" "
Webové stránky jsou různé - existují i takové které tvrdí, že za americké občanské války Konfederace vystřelila balistickou střelu na Washington (D.C.), čemuž jejich tvůrci (nejspíš) absolutně věří.
Honza M. 9.6.2017 00:05 - č. 1122
Honza M. Rozdíl je ovšem v tom, že Vaňka-Jindru označovali mnozí za fabulátora už v 60. letech a dneska jeho historky (nejen tu, jak sledoval atentát z kolečkového křesla) nebere nikdo vážně. Historik Pavel Kmoch dokonce nedávno zpochybnil věrohodnost pitevních protokolů parašutistů, protože je "objevil" a publikoval právě Vaněk-Jindra.

Zatímco Kirkpatricka považují za "jediného očitého svědka" mnozí Američané dodnes, za což mj. zřejmě může i tento amatérský filmový "dokument" www.historyvshollywood.com/video/operation-a...

A za alarmující považuji také skutečnost, že na tento "dokument" odkazuje mj. webová stránka, která konfrontuje holywoodské pojetí s "historickou realitou"
antifa 007 8.6.2017 00:43 - č. 1121

Než se začneme rozsypat smíchem nad tímto případem, vzpomeňmež Ladislava Vaňka-Jindru, který i v malém českém prostředí dokázal prakticky totéž, včetně tvrzení o osobní účasti na atentátu.*) Což je na autora elaborátu Jak jsem chtěl zabránit atentátu výkon vysvětlitelný pravděpodobně hlavně tím, že hned po válce začal kolaborovat s úplně jinými lidmi než za války.

*) Prý signalizoval zrcátkem. Bráno coby fakt snad ještě v Hamšíkově "Bombě pro Heydricha", M. Ivanov ve svých knihách jeho tvrzení postupně začal marginalizovat, ignorovat anebo i celkem otevřeně zpochybňovat - v rámci možností.
egli 6.6.2017 20:55 - č. 1120
egli Přečetl jsem si ještě další pasáže toho článku v Life, který jsem předtím jen přelétl a nejenom, že se náš Američan volně procházel po Praze, ale prý po atentátu šel i zjišťovat informace o zatčeném advokátovi Štefanovi Kaldovi, kterého učil angličtinu, přímo do Petschkova paláce! Na dalším jeho kamarádovi zas nacisté provedli v Terezíně chemický experiment...

Pěkné je, kolik se pro větší rádoby "důvěryhodnost" v článku zmiňuje pražských ulic, mnohdy i s čísly popisnými, zjevně to psali s otevřenou mapou Prahy na stole.
chafre 6.6.2017 14:57 - č. 1119
Americký student hudby poklidně kráčející ulicemi protektorátní Prahy, v době kdy jeho země je ve válce s Německem již půl roku a ještě se z něj stává "jediný zdokumentovaný svědek útoku na RH" viz třeba zde eventbeat.org/reinhard-heydrich-assassination/. Byla by to docela sranda, kdyby to nebylo k pláči...
Ten článek v Life bych ještě chápal, válečná propaganda jela naplno a podobných "příběhů" se psalo na obou stranách hafo, ale vypadá to, že ten týpek tím ještě vesele žil i po válce a udělal si z toho živnost, to je to smutný.
Honza M. 6.6.2017 06:38 - č. 1118
Honza M. Přesně tak. Už podle těch nepřesností to vypadá, že průběh událostí znal jenom z novin (ale i v novinách snad byla fotka sten-gunu, nebo ne?). Myslím, že napíšu do NAČRu, jestli by se na nemrkli do policejních přihlášek.
egli 5.6.2017 11:57 - č. 1117
egli První co mě hned zarazilo bylo, že by se americký občan volně pohyboval po Praze ještě v květnu 1942 a nebyl v internaci...

Více k tomu Haroldu Kirkpatrickovi:
forum.axishistory.com//viewtopic.php?t=180069
cdnc.ucr.edu/cgi-bin/cdnc?a=d&d=DS194405...

Příběh zřejmě postupně vylepšoval
"One day he told me that he was not an accidental witness to the assassination of Heydrich, but that he was part of the plot as a lookout."
Honza M. 5.6.2017 02:44 - č. 1116
Honza M. Interview s "jediným očitým svědkem" atentátu na Heydricha přinesl americký časopis LIFE, 22. května 1944, na str. 49 (článek Death of the Hangman):


Tak abyste věděli, Kubišovi se zasekl revolver a ne sten-gun!
Honza M. 18.5.2017 13:37 - č. 1115
Honza M. Tak si říkám, kolik evropských zemí má poštovní známku podle fotografií ze spisu gestapa?
1-20 z 1020
1 2 3 4 >>
Po

Diskuzní forum