Anthropoid - atentát na Heydricha

• Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-40 z 1027
1 2 3 4 5 >>
Po
antifa 007 8.6.2017 00:43 - č. 1121

Než se začneme rozsypat smíchem nad tímto případem, vzpomeňmež Ladislava Vaňka-Jindru, který i v malém českém prostředí dokázal prakticky totéž, včetně tvrzení o osobní účasti na atentátu.*) Což je na autora elaborátu Jak jsem chtěl zabránit atentátu výkon vysvětlitelný pravděpodobně hlavně tím, že hned po válce začal kolaborovat s úplně jinými lidmi než za války.

*) Prý signalizoval zrcátkem. Bráno coby fakt snad ještě v Hamšíkově "Bombě pro Heydricha", M. Ivanov ve svých knihách jeho tvrzení postupně začal marginalizovat, ignorovat anebo i celkem otevřeně zpochybňovat - v rámci možností.
egli 6.6.2017 20:55 - č. 1120
egli Přečetl jsem si ještě další pasáže toho článku v Life, který jsem předtím jen přelétl a nejenom, že se náš Američan volně procházel po Praze, ale prý po atentátu šel i zjišťovat informace o zatčeném advokátovi Štefanovi Kaldovi, kterého učil angličtinu, přímo do Petschkova paláce! Na dalším jeho kamarádovi zas nacisté provedli v Terezíně chemický experiment...

Pěkné je, kolik se pro větší rádoby "důvěryhodnost" v článku zmiňuje pražských ulic, mnohdy i s čísly popisnými, zjevně to psali s otevřenou mapou Prahy na stole.
chafre 6.6.2017 14:57 - č. 1119
Americký student hudby poklidně kráčející ulicemi protektorátní Prahy, v době kdy jeho země je ve válce s Německem již půl roku a ještě se z něj stává "jediný zdokumentovaný svědek útoku na RH" viz třeba zde eventbeat.org/reinhard-heydrich-assassination/. Byla by to docela sranda, kdyby to nebylo k pláči...
Ten článek v Life bych ještě chápal, válečná propaganda jela naplno a podobných "příběhů" se psalo na obou stranách hafo, ale vypadá to, že ten týpek tím ještě vesele žil i po válce a udělal si z toho živnost, to je to smutný.
Honza M. 6.6.2017 06:38 - č. 1118
Honza M. Přesně tak. Už podle těch nepřesností to vypadá, že průběh událostí znal jenom z novin (ale i v novinách snad byla fotka sten-gunu, nebo ne?). Myslím, že napíšu do NAČRu, jestli by se na nemrkli do policejních přihlášek.
egli 5.6.2017 11:57 - č. 1117
egli První co mě hned zarazilo bylo, že by se americký občan volně pohyboval po Praze ještě v květnu 1942 a nebyl v internaci...

Více k tomu Haroldu Kirkpatrickovi:
forum.axishistory.com//viewtopic.php?t=180069
cdnc.ucr.edu/cgi-bin/cdnc?a=d&d=DS194405...

Příběh zřejmě postupně vylepšoval
"One day he told me that he was not an accidental witness to the assassination of Heydrich, but that he was part of the plot as a lookout."
Honza M. 5.6.2017 02:44 - č. 1116
Honza M. Interview s "jediným očitým svědkem" atentátu na Heydricha přinesl americký časopis LIFE, 22. května 1944, na str. 49 (článek Death of the Hangman):

Tak abyste věděli, Kubišovi se zasekl revolver a ne sten-gun!
Honza M. 18.5.2017 13:37 - č. 1115
Honza M. Tak si říkám, kolik evropských zemí má poštovní známku podle fotografií ze spisu gestapa?
egli 17.5.2017 15:25 - č. 1114
egli K výročí atentátu vychází známka a aršík v hodnotě 46 Kč:

www.postaonline.cz/prdata/image_5667.jpg
www.postaonline.cz/prdata/image_5666.jpg
Honza M. 3.8.2016 20:23 - č. 1113
Honza M. Na webu BBC se řeší, že Češi hledají popel parašutistů:

Že by další promo k filmu, který má mít brzo premiéru?

Ta iniciativa, prohlásit část hřbitova v Ďáblicích národní kulturní památkou nebo aspoň čestným hřbitovem, však naráží na jeden problém - podle odhadu znalců jsou na tom místě pohřbeny ostatky nejméně 14 tisíc lidí - a zdaleka ne všichni byli příslušníci odboje, ale házela se tam skoro všechna těla či jejich zbytky, která prošla anatomickým nebo patologickým ústavem (včetně popravených nacistických válečných zločinců).

Honza M. 22.6.2016 17:20 - č. 1111
Honza M.
karaya1 napsal(a) v č. 1110:
"Přízvuk mi celkem nevadí, aspoň je vidět, že to nejsou Britové"
No jo, ale tady mluví jakože Čechoslováci s Čechoslováky. Ani jako náznak toho, že jeden je Moravák, druhý Slovák a třetí Pražák mi to nepřijde vhodné.

V seriále 'Allo, 'Allo! taky byl britský špion, který mluvil francouzským přízvukem a britští letci, kteří mluvili s přehnaně anglickým přízvukem (postavy Francouzů mluvili normálně anglicky), ale tam bylo bráno jako fór

edit: na absurditu akcentu si stěžují diskutující i zde:
karaya1 19.6.2016 19:57 - č. 1110
karaya1 No vida, můj oblíbený gangster Cillian bude hrát hlavní roli

Přízvuk mi celkem nevadí, aspoň je vidět, že to nejsou Britové - ale z druhé strany, trochu mě ruší, že slova neplynou přirozeně, je vidět, že se herci dost soustředí na to, aby mluvili správně - pak to zní jinak než běžná mluva. Uvidíme v kině.
egli 19.6.2016 11:52 - č. 1109
egli Mám obavu, že to tomu filmu u zahraničních diváků může zbytečně uškodit. I na mě ten trailer působí trochu zvláštně, třeba když se na konci říká "If we fail I fear freedom will be wiped from the map" - to mělo určitě působit velmi dramaticky, ale nemůžu se prostě zbavit vnímání toho východoevropského akcentu...
(sám mluvím anglicky určitě s podobným přízvukem, dodávám sebekriticky :)

Každopádně jsem zvědav na celý film.
egli 18.6.2016 17:39 - č. 1107
egli Moc mi tam nesedí ten přízvuk, vůbec by mi tam nevadila "normální" angličtina.

Pár komentářů na tohle téma:
www.reddit.com/r/movies/comments/4oekxx/anth...
Twiggy 16.6.2016 21:19 - č. 1106
Twiggy Trailer k filmu Anthropoid.

www.youtube.com/watch?v=58FUhbJ7p8Q
Polata 4.5.2016 17:54 - č. 1105
Po delší době nově pojatá publikace z nakladatelství Academia:

Šmejkal, Padevět "Průvodce - Anthropoid". Její mutace v A a N jsou knihy, které nebyly na trhu desítky let
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Polata 19.12.2015 10:20 - č. 1104
www.svandovodivadlo.cz/inscenace/332/pankrac-45

Divadení hra "Pankrác 45" - jednou z postav je Hana Krupková
Polata 10.12.2015 13:56 - č. 1103
novaplus.nova.cz/porad/brana-do-historie/vid...

Hlavně zajímavé filmové záběry Kubiše z Vánoc 1940!
egli 19.9.2015 10:11 - č. 1102
egli Vyšel druhý svazek (z tří plánovaných) edice dokumentů "Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava" od Vojtěcha Šustka. Druhý díl obsahuje situační zprávy SD a dokumenty k propagandistické kampani po atentátu, zejména projevy protektorátních představitelů.

www.ahmp.cz/index.html?mid=65&wstyle=0&a...
Polata 3.8.2015 20:51 - č. 1101
po 3 dnech natáčení scény atentátu to vypadá, že je pojata zcela "tradičně":

- je účasten i Valčík se svým zrcátkem, dokonce přebíhá před přijíždějícím autem aby jej zpomalil

- Gabčík vbíhá před mercedes od chodníku

- Kleinovi i Heydrichovi pistole neselhaly
Polata 30.7.2015 19:17 - č. 1100
Natírají se sloupy, zatírají zebry, odstraňují se značky -

- mercedes se bude o víkendu blížit od Dejvic ...
21-40 z 1027
1 2 3 4 5 >>
Po

Diskuzní forum