Anthropoid - atentát na Heydricha

• Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 1027
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
Polata 9.1.2015 21:05 - č. 1079
pardubice.idnes.cz/puda-domu-v-bohdanci-ukry...

Půda domu v Bohdanči ukrývala antény výsadku Silver A
Polata 7.1.2015 19:45 - č. 1078
www.novinky.cz/kultura/358119-dousova-hudebn...

"Doušova hudební pocta parašutistům"
Polata 29.11.2014 20:31 - č. 1077
magazin.aktualne.cz/ceskoslovensko-38-89/r~8...

Atentát na Heydricha jako výuková hra? Češi zaujali svět
Polata 15.10.2014 21:11 - č. 1076
Odhalujeme desku manželům Strnadovým - jedněm z podporovatelů Anthropoidu

www.praha8.cz/Slavnostni-odhaleni-pametni-de...
Polata 15.10.2014 21:06 - č. 1075
Gabčík má ve své rodné vsi bustu

www.reflex.cz/clanek/zpravy/59665/hrdina-gab...
spelter 19.9.2014 11:01 - č. 1074
spelter jihlava.idnes.cz/snimky-atentatniku-na-heydr...
Snímky válečných hrdinů, mimo jiné i Jana Kubiše z Dolních Vilémovic na
Třebíčsku, si mohou v těchto dnech prohlédnout lidé na Pražském hradě.
Zřejmě nejlepší fotografie parašutistů, které jsou vůbec k dispozici, se tak dostaly na světlo světa až po více než 70 letech od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Polata 17.9.2014 07:32 - č. 1073
Výstava na Hradě

zpravy.idnes.cz/vystava-tvare-odvaznych-ukaz...
jack aspirin 29.8.2014 13:11 - č. 1072
zpravy.aktualne.cz/zahranici/slovaci-gabcik/...

Utajený hrdina: Gabčíka zná doma na Slovensku jen málokdo

Honza M. 21.6.2014 15:29 - č. 1071
Honza M. Vzpomínám, jak před pár lety T.Pecina (obhájce neonacistů) poněkud krkolomnou konstrukcí dokazoval, že uctívání lidických obětí je projevem českého antisemitismu.
Tuším z toho důvodu, že prý odvádí pozornost lidí od holocaustu.
jack aspirin 20.6.2014 15:42 - č. 1070
„Minulou neděli v Lidicích jsem si uvědomil, že tam ti zesnulí, včetně dětí, jsou součást toho všeho, že to jsou stejní hrdinové jako ti parašutisté. Akce byla velmi důležitá pro to, abychom udělali výrazné gesto odboje, tohle tím gestem určitě bylo. Ani jejich životy snad nebyly zmarněny zbytečně, vděčíme jim za to, že dneska existuje Česká republika," řekl Stropnický.

Zdroj:zpravy.idnes.cz/vzpominka-na-parasutisty-v-r...

Polata 20.5.2014 13:56 - č. 1069
Tak letos se prý má opravdu začít točit film o Anně Letenské ...

www.literarky.cz/kultura/film/6888-pijdu-hne...
Polata 20.5.2014 13:51 - č. 1068
reenactor.cz/blog/21-atentatnici-se-vrati-na...

Rekonstrukce (skoro) na místě atentátu
Polata 24.2.2014 14:58 - č. 1067
Zajímavá glosa autora polského pohledu na Čechy (Mariusz Szcygiel, "Udělej si ráj")

V Čechách není snadné provést hrdinský čin.

Musím však zdůraznit, že právě skupina Čechů (byl mezi nimi i jeden Slovák) provedla atentát na jednoho z nejdůležitějších pohlavárů třetí říše. Kdysi (23. října 2007) jsem seděl v pražské hospodě U Parašutistů, kde mě jeden pán – povoláním taxikář – přesvědčoval, že nejlepší pivo je Bernard z Humpolce, ale po jídle jedině pivo dovážené z Belgie, Stella Artois, protože je sladké a hodí se místo moučníku.

„Ale vy Poláci náma trochu pohrdáte, že jo?“ řekl mi znenadání.

„Já tedy ne, pane, český odboj přece dokázal něco úžasného…“ (Věděl jsem, že mu jde o zásadní věci.) „Zabít Hitlerova oblíbence, to je tedy hrdinství!“ dodal jsem, protože vím, jak se odehrál atentát na protektora Čech a Moravy Reinharda Heydricha, Černého anděla, který vymyslel holokaust do detailů.

„Není se čím chlubit,“ oponoval taxikář. „Heydrich nejel v obrněným voze, ale v kabrioletu, a tak nebylo těžký ho trefit.“

„No, ale vám se ho povedlo zabít!“

„Nepřehánějte. Neměl žádnou eskortu a trasu nepatrolovaly žádný hlídky.“

„No ale nepřežil!“

„Jedině proto, že si to sám usnadnil. Když se do něj pokusil trefit ten první kluk, Heydrich nerozkázal šlápnout na plyn a uject, ale řekl stát. Sám se nám podal na podnose. Není se čím chlubit.“

„No ale přece jen jste ho zabili.“

„To vůbec není jistý, protože samopal toho prvního atentátníka se zasekl a dodnes se neví proč. Až teprv ten druhej hodil do auta bombu.“

„No a díky tomu jste zabili Hitlerovu pravou ruku.“

„Nesmí se to přehánět. Heydrich se ani nebránil. Když vyskočil z auta a chtěl střílet, ukázalo se, že v jeho pistoli není zásobník.“

„No ale podařilo se vám ho zabít.“

„Ale kdepak! Umřel ve špitále až za tejden. Když se vrhnul do auta pro ten zásobník, už jen dopadl na sedadlo, protože měl od tý bomby polámaný žebra a ty se mu zapíchly do sleziny. Takže vlastně potom umřel na otravu krve.“

Přiznávám, dámy a pánové, že v Čechách není snadné provést hrdinský čin.
Polata 7.2.2014 07:39 - č. 1066
Zajímavou poznámku jsem našel v knize Průvodce protektorátní Prahou. Podle Nachtmanna se na Barrandově na podzim 1944 údajně začal připravovat propagandistický hraný film o parašutistech vysílaných do Protektorátu, kde měl hrát jednu z rolí. Projekt měl podporovat Willi Leimer.
Honza M. 5.2.2014 18:16 - č. 1065
Honza M. čas záznamu 16:40, pokud to bude někdo hledat

Sten gun byla levná, masově vyráběná zbraň, pověstá svou nespolehlivostí. Třeba anglická wiki vypočítává na pěti odstavcích celou řadu častých příčin selhání této zbraně.

Jednou z těch nejběžnější bylo, že pokud voják zprudka chytil levačkou zbraň za zásobník (jako to vidíme ve filmech Atentát, Sokolovo a tuctech dalších válečných filmů a počítačových her CoD), zásobník se vyhnul nebo rovnou ohnul, náboj šel do zbraně křivo a šprajcl se. To je můj tip, ale počkám si, co Stehlík našel
(správné držení Stenu je ve filmu Lidice a hře RtCW)
murphys35 5.2.2014 15:11 - č. 1064
Zdravím všechny. Rád bych upozornil na pořad "Zapomenuté bitvy, zapomenutá utrpení" který běžel na Českém rozhlase 5. února ráno (každopádně je přístupný v archivu: www.rozhlas.cz/dvojka/jaktovidi/_zprava/zapo...) Hostem byl Eduard Stehlík a ačkoliv se pořád primárně věnoval Velké válce, tak Stehlík prozradil, že našel v archivu dokument, který s jistotou objasňuje selhání Gabčíkova stengunu. Jedinou vadou na kráse je to, že si prý máme do zveřejnění tak měsíc-dva počkat...
Honza M. 12.12.2013 17:21 - č. 1063
Honza M. Táákže:
Kladno:(...) dvousetčlenná jednotka ochranné policie (...) byla 29. května 1942 posílena místní jednotka, nově příchozí, stejně velkou skupinou ochranných policistů z Halle (an der Saale).(...) 1. června 1942. Na policejní střelnici v Krnčí u Kladna (...) byla to první poprava, kterou vykonala 5. setnina rezervní policie z Halle (...) osmnáct mužů pod vedením poručíka Webera. (...) Stejná rota policistů se za deset dnů účastnila exekuce lidických mužů.
Vojtěch Kyncl: Bez výčitek. Genocida Čechů po atentátu na Reinharda Heydricha, s.103-105.

Teď ještě dohledat číslo toho rezervního policejního praporu a můžu si odfajfkovat další vyřešenou záhadu
Honza M. 10.12.2013 10:30 - č. 1062
Honza M.
egli napsal v č. 1060:
"Do knihy E. Stehlíka "Lidice - příběh české vsi" jsi se díval?"
Honza M. napsal v č. 1061:
"Kdysi před lety"
Tak jsem to měl trochu pomotané
To co jsem kdysi četl, byla jiná Stehlíkova kniha: "Lidická vzpomínání" (Praha 2007). Píše se tam jenom: ...příslušníci jednotky ochranné policie z Halle nad Saalou...
"Lidice. Příběh české vsi" (Praha 2004) je sice obrázková kniha, ale rozsahem informací skoro totožná: ...velící důstojník jednotky Schutzpolizei z Halle nad Sálou - Heydrichova rodiště - a návsi u kostela (provedl) výběr mužstva pro popravčí četu.

Nic konkrétního k této jednotce.
Honza M. 1.12.2013 20:18 - č. 1061
Honza M. Kdysi před lety - ale tehdy jsem o takové věci nezajímal
egli 1.12.2013 18:31 - č. 1060
egli Do knihy E. Stehlíka "Lidice - příběh české vsi" jsi se díval?
61-80 z 1027
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po

Diskuzní forum